Problem med extern HDD. Western Digital

Permalänk
Medlem

Problem med extern HDD. Western Digital

Tjena!

Idag så slutade windows helt plötsligt att visa min externa hårddisk i "Den här datorn". Den funkade igår och det som hänt mellan det är att den ramlat i golvet från ca 10 cm höjd men den verkar inte sönder utan att det verkar mer som om att det är något problem med windows.

Misstänkt att det kunde va så att jag behövde ändra bokstav på den (alltså C: , E: osv.) men den finns inte ens i listan under diskhantering.

Bifogade en bild ifall det skulle vara till hjälp:
http://data.fuskbugg.se/dipdip/hddproblem.JPG
Kan tillägga att det inte heller går att initera den..

Väldigt tacksam för hjälp då jag har alla filmer och dylikt på denna hdd.

Hoppas ni haft en god jul förövrigt o gott nytt år på er.

Permalänk
Medlem

Är så på min externa hårdisk ibland med, då startar jag bara om datorn med externa i så hittar windows den :). vet inte om det kommer funka för dig men det är så jag gör.

Visa signatur

MSI P67A-GD55 REV B3 | Intel Core i5 2500K 4.2 GHz | Corsair 8GB 1600MHz VENGEANCE | Gigabyte GeForce GTX 580 | XFX 750W | Fractal Design R3 | Corsair h50

Permalänk
Medlem

diskar är känsla för slag och stötar under drift så den kan mycket väl ha pajat.
jag skulle helt enkelt testa den i en annan dator för att utesluta att det är något knas med windows.
man kan också göra en fuling och ställa den på högkant eller uppochner, det kan faktiskt få fart på dom men i det här fallet så verkar det kärvt.
om du nu får igång disken så skulle jag skynda mig att kopiera allt du vill ha kvar på den och håll ett höga på filerna så att dom inte blivit korrupta.

Visa signatur

Define R4 | Asus z97-Pro Gamer| 4790K ~ 4.6Ghz | Gainward 1080 Phoenix | Corsair Vengeance 2x8GB 1600MHz | Phanteks PH-TC14PE | EVGA SuperNova G2 750W | Samsung 850 Evo 256gb

Permalänk
Hedersmedlem

Har du tappat den när den var igång är den troligen trasig. Hårddiskar tål ingenting under drift och det gäller alla märken. Överlever den är det ren tur. 10cm räcker utan vidare för att döda en disk under drift.

Många förstör sina externa diskar, så rådet är att låta bli externa om man är fumlig, eller iaf skaffa en 2,5" extern, som tål mer eftersom de diskarna klarar 3-4ggr så mycket stryk i G-krafter räknat.

Går en disk sönder pga våld slår huvudena i skivorna och du får mekaniska skador som inget program i världen kan rädda. Har huvudena skadats ordentligt går disken sönder mer och mer för varje minut den är igång, eftersom de kommer fortsätta skrapa i skivorna. Låter man bli att använda den efter händelsen, kan ett dataåtervinningsföretag oftast få tillbaka 95-98% ändå, men det kostar därefter. Huvudena måste bytas osv.

Visa signatur

W10, Intel 5820K, Asus X99-S, Crucial DDR4 2133MHz 32GB, Sapphire 290X Tri-X, Intel 730 SSD, WD Black+Green+HGST, Silverstone FT02, Corsair AX1200, Corsair K90, Logitech MX518, Eizo 2736w, Eaton 5115 UPS. Pixel 7 pro