Permalänk
Medlem

3d vision sitta länge o spela

Blir de jobbigt o sitta länge o spela med 3dvision? t. ex om man lirar wow 24/7
Får man inte huvudvärk o eplepsianfall då typ haha

Permalänk
Medlem

Lite ansträngande är det. Men några timmar i sträck brukar inte vara speciellt jobbigt när man vant sig. Beror dock mycket på inställningar.

Visa signatur

What evah! i'll do what i want! | Det stavas väl inte väll...såvida du inte ska skriva välling.
"Det var väl bra"

Permalänk

För mig var det ansträngande för ögonen de första tio till tjugo timmarna, delvis främst för att jag började med depth på 100%. Vad som kan vara viktigt att tänka på är att ta många pauser i början så att du inte utsätter ögonen för konstant belastning; det handlar främst om att vänja sig vid att titta på skärmen ur ett annat perspektiv.

När jag spelar idag har jag inga som helst problem under längre tid. Ta det lugnt i början, sen är det bara att köra på hårt!

Visa signatur

Arch Linux

Permalänk
Medlem

Litet jobbigt blir det efter ett tag så ibland varvar jag med och utan. Men har lätt suttit 5-6 timmar i sträck när jag spelat LP2 men då har jag använt dem flitigt och vant mig i ca ett halvår.
Ett tips kan vara att börja med lite Depht och sitta en bit ifrån skärmen.

Visa signatur

Custom Built Chassis|CM Silent 1000W Mod|Asus P6X58D-E|i7 930@4.2ghz ht on| 6Gb Corsair Dominator @1604MHz| Evga & Zotac Gtx 470 SLI @ 800,1600,1674 & Asus 8600gt physX dedicated| WD Green 1Tb+1Tb WD Black sata 3 +1Tb extern|Intel SSD 80Gb X25-M G2|Logitech MX518 & G15| H2O|Shure SRH840
http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=2223280