Detta kommer leda till döden för Google Chrome, och kanske döden för Google och YouTube (inte troligt, beror på hur envisa de blir med WebM).
Ni som förespråkar WebM, vet ni att en mängd mobiltelefoner har stöd för h.264 idag, dessutom hardware-accelerated? Android, iPhone/iPad och Windows Phone 7 har alla dessa h.264 native i sina telefoner och webbläsare. Går man över till WebM blir det en mängd telefoner som _inte_ kommer kunna se videos på Internet. Värst blir det för iPhone/iPad som inte har stöd för Flash (vilket kommande versioner av Android och WP7 kommer att ha). Inte nog med det, varken Flash eller WebM kommer vara hardware-accelerated på nuvarande Android och WP7 telefoner.
Vad innebär detta? Sämre prestanda och kortare batteritid.
Idag har Safari, IE9 och Chrome stöd för h.264 out-of-box. Firefox har stöd för h.264 för via plugin från Microsoft (som är helt gratis eftersom varje Windows 7 dator har en h.264 licens medföljande). Lägg sedan till miljontals mobiltelefoner, Playstation 3, Xbox 360.
Låt oss sedan kolla på resten av video/filmindustrin. Där är används också h.264. Allt från kameror, Blu-ray-spelare, Digital-TV, IPTV osv kör h.264 med inbyggd chip.
Dessa kommer inte kunna gå över till WebM eftersom det inte finns hårdvarustöd för det. Visst, framtida boxar skulle kunna ha stöd för det. Men vem vill köpa nytt bara för ett nytt codec?
Sedan bör man fråga sig varför en hel jävla industri kör h.264 om det nu är så elakt och djävulskt som Google ljuger om (ja, de ljuger, hycklar osv.). Först och främst har det göra med att h.264 är enormt bra vid komprimering med mycket bra bildkvalité. Vad innebär detta?
För webbsidor innebär det lägre kostnader för bandbredd (Internettrafik).
För TV-leverantörer (Boxer, ComHem mfl.) innebär det att man kan erbjuda fler kanaler.
Kort sagt, licenskostnaderna för h.264 är en piss i havet mot vad dessa aktörer tjänar på komprimeringen med h.264.