Windows Vista: Skärmsläckare kraschar hela tiden!
Hej!
Jag har sedan dag ett då jag köpte Windows Vista fått stå ut med att merparten av de skärmsläckare som ingår i systemet har behövt krascha för att kunna stängas.
Ett exempel är skärmsläckaren Konfetti som jag tycker är rätt okej som skärmsläckare och jag kan tänkas använda den. Faktum är att jag redan har valt den som min standardskrämsläckare för någon dag sedan, efter att ha använt Mystify under en lång period.
Till skillnad från Mystify så är Konfetti en av de skärmsläckare som kraschar när man ska stänga den. Så säg att du väljer Konfetti som skärmsläckare och sparar ditt val. Efter givet antal minuter av inaktivitet så kommer den igång och kör sitt race. När du ska stänga den så rör du musen lite och då möts du av ett felmeddelande.
Skärmsläckaren Konfetti har slutat att fungera.
Du kan söka online efter en lösning på problemet.
Sök efter en lösning online och stäng programmet
Stäng programmet
Det man har att välja på är alltså att antingen stänga programmet eller låta Windows söka efter en lösning online och stänga programmet. Det gamla vanliga alltså, det här har man ju lärt sig utantill numera.
Problemsignatur:
Problemhändelsens namn: APPCRASH
Programnamn: Ribbons.scr
Programversion: 6.0.6000.16386
Programtidsstämpel: 4549bb4a
Namn på felmodul: ntdll.dll
Modulens version: 6.0.6002.18005
Tidsstämpel för felmodul: 49e0421d
Undantagskod: c0000005
Undantagsförskjutning: 000000000004903e
OS-version: 6.0.6002.2.2.0.768.3
Språkvariant-ID: 1053
Ytterligare information 1: 6ccb
Ytterligare information 2: d70b554a667f5d3274c86becb8627281
Ytterligare information 3: 6f97
Ytterligare information 4: 32306a70565e279f87f4759c94dd20a3
Varför i helvete händer detta? Vad är problemet? Har ni också dessa problem med era Windows Vista installationer?
Jag lät den söka efter en lösning nu bara för att se vad den säger. Den hittade en lösning! Trodde jag i alla fall...
Download updates for Windows
There was a problem with Windows that caused it to stop working correctly.
Your computer might be missing updates that can help improve its stability and security.
Go online to check for and install Important and Recommended updates.
Click to go online to the Windows Update website
In the left pane, click Check for updates. If any updates are found, click View available updates.
Select all Important updates, and then click Install. If you are prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.
Note
If you have turned on automatic updating, you might not see any Important updates listed. If this is the case, the updates have already been downloaded to your computer.
Det kör alltså med det gamla vanliga "håll din dator uppdaterad". Och de kallar det för en "lösning" på det här väldigt specifika och minst sagt unika problemet. Ärligt talat, hur ofta har man varit med om att en sån sak som att en skärmsläckare kraschar?
Jag frågar mig nu bara en sak, kan de göra någonting rätt på Microsoft? Windows ska ju vara deras flaggskepsprodukt, hur tror ni då att deras övriga produkter är om deras flaggskepp är på det här viset? Vad säger det er? Jag tappar plötsligt helt intresse för både Microsoft och Windows och deras övriga produkter. Vill de ha betalt för sin produkt så får de fan se till att färdigställa den innan den släpps ut på marknaden. Jag vägrar vara deras testpilot. Man förväntar sig ju att fanskapet ska fungera när man packar upp det. Inte sant?
Så vad tror ni, gör de det här medvetet? Bara för att tvinga på oss att "bara" uppgradera till nästa Windows version där förhoppningen är att problemet är löst? Och finns det någon känd lösning för de här problemen med skärmsläckare?
Tack!
"Good teaching is one-fourth preparation and three-fourths pure theatre."—Gail Godwin
Sweclockers BB kod
0101001101000111