Det bästa är att slopa optisk kabel helt och hållet om ditt grafikkort klarar att ge ut ljud genom HDMI. Då kopplar du från HDMI på grafikkortet till HDMI in på reciever. HDMI out på reciever (finns bara en) till någon av HDMI portarna på TV'n. Sedan väljer du den HDMI du stoppade sladden i på recievern. dvs om du kopplade till BD/DVD porten väljer du det på recievern. Glöm inte sedan att du måste aktivera SPDIF i windows i stället för analog ljud. Nu är du färdig. Om du ska se film genom tex MPC-HC får du även välja i inställningarna på den att ljudet ska matas ut som SPDIF.
Detta gör du genom att gå in på valmöjligheter-interna filter-dubbelklicka på AC3-klicka i SPDIF på bägge och välj hur många högtalare du har. Har du två ska det mixas ner till stereo.
Klarar inte ditt grafikkort att mata ut ljud genom HDMI så får du koppla ljudet med seperat kabel från datorn till recievern, men då får du gå in på inställningarna i reciever och välja att den HDMI port du kopplat datorn till ska spela ljud från audio port du kopplat ljudet till. Detta sker inte automatiskt.
De flesta nyare graffe spelar ljud från HDMI.