Färdig HTPC, förslag? (se tråd för "krav")

Permalänk

Färdig HTPC, förslag? (se tråd för "krav")

Hej!

En polare är intresserad av att köpa en HTPC för att ha till surf och filmuppspelning (720p, osäker om det är 1080p också, gärna Blu-Ray).

Den ska ju då givetvis vara kopplad till TV:n så gärna en liten nätt och snygg dator.

Det viktigaste är väl också att det är en färdigbyggd dator då han inte är så superteknisk av sig utan vill kunna sätt in den i väggen och koppla in den till TV:n osv. och sen bara köra.

Jag är inte så erfaren inom det här men vi såg följande på ElGiganten:

MSI Wind Box DE500, 3490kr
http://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/stationar-...

Dell Inspiron Zino HD, 4790kr
http://www.elgiganten.se/product/datorer-tillbehor/stationar-...

Är osäker på hans prisnivå men den dator som fyller de "kraven" jag ställt till billigast peng (och som ger bra prestanda för pengarna och har kvalité i sig såklart). [Medveten att de jag listat inte har Blu-Ray]

Oerhört tacksam för era förslag!

---

Den här är antagligen betydligt bättre?

Asrock Core100HT-BD, 5995kr
http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=622895

Nackdelen är att den är utan OS men att installera Windows 7 borde han klara av själv, samma sak med att installera drivrutinerna som följer med.

Då får han Blu-Ray och USB 3 och lite andra funktioner som gör den framtidssäker.

Visa signatur

i5 8600K / Asus ROG Z370-F Gaming / Asus GTX 1070 Ti ROG Strix / Samsung 960 EVO 500GB M.2 PCIe m.m.