Dell Precision 490
Tjena vänner!
Ny här och har lite frågor till er lite mer vetande, har precis fått hem min nyinskaffade begagnade Workstation Dell Precision 490 med Processor : Intel(R) Xeon(R) CPU5160@ 3.00GHz med 8 gig ram och just nu Nvidia Quadro FX 3500.
Detta är ju ett cad kort och jag är intresserad av att lira lite spel, kanske inte de värsta men ändå lite annat så jag funderar på att köpa ett nytt kort. Jag har då lite frågor för att inte köpa något som inte passar.
Jag har försökt att testa lite olika kort som jag lånat men för det första så får jag inte igång dem. Ett kort får jag igång (det var ett nivida GTS 8800 tror jag det hette) och det är med extern ström likadant som med Nvidia Quadro FX 3500 (6 pin). För det första kan det vara så att det måste vara extern ström för att det skall fungera. Bör inte det fungera om man har lite mindre kort utan externström som tar sin ström från pcie kopplingen?
Sedan till det nya kortet, på en av dells pdf för denna dator står det ” Support for PCI Express x16 graphics cards up to 150 watts and with up to 512MB graphics memory including” betyder det att jag inte kan köpa något grafikkort som har mer minne än 512mb? Det skulle ju vara skit om det är så.
Till sist skulle jag vilja har er rekommendationer om ett kort för någonstanns mellan 1-2000 spänn som passar till den här burken och som är lite av ett allround kort med spelmöjligheter.
Två länkar till burken:
http://www.dell.com/downloads/global/products/precn/en/spec_p...
http://www.dell.com/us/en/corp/desktops/precn_490/pd.aspx?ref...
Tacksam för alla förslag.
rAzon