Mitt z-5500 gick sönder för ett tag sen. Så då valde Mediamarket att lösa in det för att dom påstår att Logitech har slutat tillverka just det systemet. Kan ju vara sant. Men är lite irriterad Förväntade inte att jag skulle bli utan ljudsystem helt plötsligt.
Så vill ha tips på bra ljudsystem för ca 2-3000kr (+- nån 100lapp gör inget). Använder det till musik (allt möjligt. Men mest DnB/dubstep dvs mycket bas låtar) och film. Kommer kopplas in till ett Asus Xonar D1.
2.1 ger mest bas då du har en sub och i mitt tycke spelar oftast roligare och mer dynamik än högtalare för samma pris i 2.0 format (när det gäller datorhögtalare).
2.0 (monitor/små högtalare) brukar vara mer finlir högtalare eftersom de inte kan ge samma tryck som 2.1 system.