Slutat med WoW pga det tar för mycket tid, vad tycker ni? Tips på nya spel?
Nu har jag lagt ner WoW för att jag tyckte att det tar alldeles för mycket tid och det blir bara mer och mer skit i spelet, sedan har jag läst endel i forum om folk som diskuterar itemlevel och gearscore. Egentligen säger ju dessa endast vilken utrustning en spelare har, MEN en person som har 300 i itemlevel kan göra mycket mer i skada än en person som har 330 exempelvis så det blir man lite trött på också.
En annan del är om man ska börja raida så vill guilderna oftast att man ska vara online 3-4 gånger i veckan mellan 19-23 och det kan/vill jag inte. Tycker dock att blizzard har gjort det bättre med instansfunktionerna att man direkt teleporteras till instansen men en instans tar i snitt 45minuter beroende på grupp (kan gå snabbare men kan gå MYCKET långsammare med) och under den här tiden så är det inte säkert att du får en dropp. Jag har nästan alltid spelat tank och sen finns det alltid DPS som vill need-loota för offspecc och det blir man väldigt trött på, hur svårt kan det egentligen vara för blizzard att fixa en funktion för det med? De har ju gjort en funktion att en tank exempelvis inte kan need-loota för cloth, gör samma sak för tank items osv.
Sedan för att geara upp, farma guld, massa noobs som skriker efter achivments, har fått mig att tröttna en hel del och jag har nu bestämt mig för att sluta. Jag har funderat på att börja spela CS igen då man kan söka en pcw spela den på max 30 min sedan kan man stänga ner spelet om man inte vill spela mer, men vill även spela något annat spel som också är liknande att man kan spela en match och sedan stänga ner spelet, men måste inte geara upp, man måste inte vara beroende av en guild för att raida osv.
Vad har ni för tankar? Vad tycker ni om WoW och tiden det tar?
Och till den stora frågan, vad kan ni rekommendera för spel som kan vara bra, roliga och där en match kan ta 30min max, men är även för rollspel men där man mer kan spela single-player och avsluta då man vill och inte behöver leta grupper om man inte vill osv... Om jag har försått det rätt som är Diablo ett sådan spel? Eller?
Och nu tycker _jag_ så som jag har skrivit och jag säger inte till er att tycka så som jag tycker, utan alla får tycka som de vill!
We R who we R