Permalänk
Medlem

Nvidia optimus problem?

Hej jag har en ASUS X52JC-EX127V
http://shop.onoff.com/Produkter/Datorer__Kringutrustning/Dato...

Datorn har ett GeForce 310M kort och ett integrerat intel HD. Meningen med Nvidia optimus är att det ska byta till 310M när jag gör något krävande annars ska det spara batteri genom att köra på intel HD.

Nu till problemet. När jag går in på youtube spelas filmen i 360p men sen när jag vill titta i fullskärm ändras det till 480p men då fryser bilden, då kan jag ändra tillbaka till 360p i fullskärmen då fungerar det men med mycket sämre kvalite. Sen om jag vill in i Nvidias kontrollpanel står det "Inget grafikkort registrerat i systemet".
Drivrutiner finns på datorn.

Därför vet jag inte om Nvidia optimus fungerar som det ska. Jag ska låna hem Assassins creed 2 och testa om det funkar. Om det funkar så vill jag veta varför inte jag kommer in på Nvidias kontrollpanel.

Tack på förhand!

Permalänk
Medlem

Assasin creed 2

Assasin creed 2 funkade inte alls bra det laggade väldigt mycket. Även om jag ställde ner grafiken så laggade det

Permalänk

Jag har ju Ati mobility radeon HD 4650 och jag kan köra spelet med högsta graffe med lite småhack ibland. men vad skiljer sig mitt grafikkort mot eliiash ? Vilket är bäst?

Permalänk
Medlem

Borde inte ett geforce 310M 1gb klara av assassins creed 2?

Permalänk
Avstängd

310 geforce är rent skräp mannen.

Permalänk
Avstängd

Skräp är väl att ta i.men inget maxa spel grafikort är det ju inte

Visa signatur

ASUS Maximus III Formula || Intel i5-760@4.0Ghz || Noctua NH-D14 || Gigabyte GTX480 || 2x1TB sataIII raid0 || Corsair Dominator 1600Mhz@1800Mhz || Sound Blaster X-Fi Titanium - Fatal1ty Champion Series || Corsair HX850W || Logitech Z-5500 || AOC 619VH 26" || Obsidian 800D || Logitech G19 || Razer Copperhead 3G ||

Permalänk
Medlem

http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-310M.22439.0.html

Har du en lista om hur spel fungerar på kortet.. men AC-2 bör väl funka tror jag på lägre inställningar

Visa signatur

Citera för svar
Det är aldrig för sent att ge upp!