Packard Bell - Bara ljud från vänster högtalare

Permalänk

Packard Bell - Bara ljud från vänster högtalare

Hej.

Jag fick idag hem min Packard Bell Easynote TK85-JN-612NC som jag beställde från cdon, problemet är att det bara kommer ljud från vänster högtalare... Använder jag hörlurar så fungerar det utmärkt från båda håll.
När jag kör högtalar-test så "piper" det bara två gånger på vänster, det känns som att det borde pipa En gång på vänster och sen bara vara tyst då den ska pipa i höger högtalare, om den är paj.

Jag har installerat om drivrutiner, ändrar jag ljudbalansen till Max höger så blir det tyst.

Ljudkortet är ett Realtek HD audio.

Någon som vet vad felet är?

Tacksam för svar, rätt svar.

Permalänk
Vila i frid

Om din laptop ger ljud i båda kanalerna med hörlurar inkopplade är det inte fel på din laptop utan fel på den kabel du använder för att ansluta till dina externa högtalare - eller annat externt fel.

Permalänk

radera ljud drivern...........starta om datorn..........lägg in ny driver

Visa signatur

Laptop: Dell 17R SE || True Life 120Hz 1080p - QUAD Core i7-3610 - 8GB 1600MHz - GT650M - 2x750GB 7200rpm - 32GB mSATA3 SSD
Stationär: Zotac gtx770 AMP Edition || 8gb G.Skill 1600mhz - 4670K @4.5Ghz watercooled - SSD Kingston Skärm: IPS DELL U2212HM
3dmark: http://www.3dmark.com/3dmv/5045123. Cellphone: Silver Iphone 5S

Permalänk

Det är den interna det är fel på.

Jag har testat installera om drivrutiner...

Permalänk
Medlem

Är du säker på att den har stereohögtalare? Har sett andra PB Easynote tk85-modeller som bara har en högtalare (mono). Det skulle oxå förklara varför högtalartestet piper 2 ggr.

Visa signatur

Asus X550J, Core i5-4200H, 8GB ram, GTX 850M 2GB gddr3, Windows 8.1 64-bit
LG Nexus 5 (Android 5 Lollipop)

Permalänk

Kollade tidigare idag lite närmare på båda högtalarna och såg att hålen i den högra är "igenplastade", så det verkar som att det bara är en högtalare. Skumt, tycker jag. Tack iaf.