Senast redigerat
|CM Haf 922|GTX 560 ti oc|G.Skill 8GB CL9 1600Mhz Ripjaws Gaming|Intel Core 2500k 3,3ghz|FSP Aurum 700W|P8P67 PRO REV B3|CM Hyper 212 plus|Hörlurar: AKG K 480 NC|
Hej! Är inte ofta jag skapar en tråd så jag hoppas jag gör allt rätt!
Börjar med mina specs:
USB Razer Sc2 Headset: Banshee
Windows 7 pro SP1 (Swe)
Inbyggt ljudkort på moderkortet från Realtek, ASUS P6X58D-E.
Nu till problemet, Jag brukar streama spel genom ustream med Flash media live encoder med Stereomix och med mitt förra headset som hade 3.5mm uttag så funkade detta perfekt!
Nu har jag köpt nytt headset då mitt gamla trillade i marken, problemet är att de nya headsetet har USB och på så sätt funkar inte stereomix, kan även tillägga att jag har testat många olika lösningar så som Virtual Audio Cable (VAC) men ingen direkt framgång. Jag får igång ljudet Eller mikrofonen men inte på samma gång, vilket är det jag är ute efter!
Nu undrar jag om det finns någon här som är kunnig och vet en lösning på detta, kan även ännu en gång tillägga att jag har en 3.5mm hane <-> hane sladd ifall detta hjälper på något sätt.
Mvh
Så det är därför stereomix inte funkar för mig, jag har USB headset...
|CM Haf 922|GTX 560 ti oc|G.Skill 8GB CL9 1600Mhz Ripjaws Gaming|Intel Core 2500k 3,3ghz|FSP Aurum 700W|P8P67 PRO REV B3|CM Hyper 212 plus|Hörlurar: AKG K 480 NC|
Copyright © 1999–2023 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.