Håller fullständigt med dig att det är dåligt att spelen idag är väldigt linjära, men jag tycker inte det är okej att jämföra icke linjära spel som är 10 år äldre, det är nya tider, mer avancerade grafikmotorer, som kanske inte klarar av hur stora banor som helst, och titta bara på consoles, Homefront som släpptes nyligen, 4% av alla exemplar sålda var till PC.
Ta detta med en nypa salt, och lite ketchup
Datorer, 360 och Ps3 = Gamers (Hardcore/corem folk som vet hur man hanterar en dator/konsol och förstår möjligheterna)
Wii, PC, 360/Ps3 = Icke Gamers (Softcore, folk som jobbar mycket, familj, barn, inte mycket datorkunskap)
Ta det inte bokstavligen talat men du förstår hur jag tänker, och det är ungefär så det är.
Gamers = Vill ha Icke Linjära spel som är mer avancerade, har kunskap att klara av svårare uppgifter (inte gå vilse) inte bara datorer allmänt utan även Spel
Casuals = Vill ha Linjära spel som inte är så avancerade, snabbt roligt tidsfördriv, inget man fastnar på eller går villse, kanske inte har kunskap att klara av svårare uppgifter (Barn).
Tänk Elder Scrolls IV: Skyrim, ett enormt icke linjärt spel, hundratals/tusentals? quests. Även om vi tänker bort modmöjligheten på PC, så tror jag att PC utgåvan kommer sälja enormt mycket bättre än PC% versionerna av HomeFront/Crysis 2.
Det jag vill få fram är att, det är inte konstigt att spelen idag är linjära, vi har en annan användargrupp än vad vi hade för 5-10 år sedan. Så att klaga på att Crysis 2 är linjärt, ska man inte göra.
Gå in på FZ och kolla deras Release lista kommande 1-2 åren, visa för mig vilka av dom spelen som inte är linjära?
Sådär ja, fixade din text lite. Det är dumt och enfaldigt att påstå att alla PC-spelare är hardcore, då casual-spelen säljer minst 10ggr bättre. Det är också dumt att säga att konsolerna är casual, då hardcore-spelen säljer bättre än till PC.
Visst finns undantag som Wii, men generellt sett så säljer alla spel, i synnerhet hardcore bättre på konsol. Undantagen är oftast MMO eller rena casual-spel som inte portats till Wii ännu.
Personligen tycker jag Crysis 2 är underlägset sin föregångare, grafiken är svagare även på en bra PC trots år av utveckling, inget hindrar Crytek från att ha dålig grafik på low och bra på high.
Sen är multiplayer alldeles för förenklad, för litet, det spelare, låter och ser ut precis som ett CoD. Visst, casual-kul när man sitter och campar osynlig i ett hörn men fortfarande inget att ha i längden, speciellt inte då lagg och bristande hitboxar förstör.
Sen vill jag bara som passus säga att Homefront fick en ren,. dedikerad PC version, med stöd för dedikerade servrar, 32 spelare online, Direct X 10 och 11 från släppet etc. Kaos satsade på PC plattformen, vilket enligt mig var dömt att misslyckas (se bara Dragon Age). Konsolversionen sålde klart bättre (360) precis som alltid och nästa gång kan vi nog räkna kallt med en direkt portning, då försäljningen i alla fall blir den samma om inte bättre (då casuals får det lättare).