Nu är det dags för ett nytt projekt.
En dator som kommer att bestå av: X58 Platta (troligtvis från EVGA), i7 920/930, 6gb Corsair 1333MHZ (3x2), Corsair 800D, Corsair nätagg (Inte bestämt vilket då jag inte vet just nu vilket/vilka grafikkort jag ska stoppa i.)
2 SSD diskar och 2-3 lagringsdiskar.
Med mera, med mera!
Är eventuellt inne och snurrar på vattenkylning men har aldrig använt det tidigare så det måste jag läsa på hur man går tillväga och vad man ska köpa.
Obs! Projektet är inte mening att bli klart under 1-2 veckor utan detta är ett projekt som jag räknar vara klart under slutet på JULI, därför kan det gå några dagar mellan varje uppdatering. Obs!
Ni får gärna ge mig tips på vad jag bör göra, temat är dock redan bestämt och det är att det mesta ska vara svart med ev vissa inslag av rött alternativt blått.
Har ni några andra frågeställningar så är det bara att ställa dom, jag kommer läsa och ta åt mig alla tips och funderingar från er läsare.
*4 Juni - Var idag i Stockholm och köpte Corsair 800D samt minnena av Asheileon här på Sweclockers.
Diskussion
11 debattinlägg