Tyckte TS YT-film såg ut som helt enligt förväntan för den situationen med sub-60 FPS och tidig och ännu inte helt optimerad mjukvara.
Har man vant sig med en 120 FPS i andra sammanhang och andra spel är det förstås besvärande, men inget konstigt i absoluta termer. Icke VRR i den här situationen kan dessutom vara rätt så rejält sämre. Men testa gärna. Beroende på spel och person kan 30 FPS i en konstant kadens upplevas bättre/mer spelbart än 30–55 i varierande kadens.
Därför kan VRR i en del sammanhang upplevas som sämre. Så testa alla spel med och utan VRR.
Vid VRR på låga frekvenser är det en dubblering i källan – i alla från PC, vet inte hur det är med PS5 – och att det hackar mer vid 60 FPS (enligt TV:ns mätare) beror antagligen på att den dubblerar bildrutorna för att hålla sig inom VRR-spannet. Så FPS är egentligen 30 och signalfrekvensen är 60 Hz. Vid 51 FPS kör signalen 51 Hz. TV:ns spelmeny skriver FPS, men det är egentligen Hz på bildsignalen.
Detta är ytterligare en sak som är lite svårare att stämma av med en PS5:a. Med en PC kan man köra en FPS-mätare i mjukvaran och sedan stämma av med TV:ns Hz-mätare. Då kan man se att det egentligen 30 FPS med en 60 Hz-signal och alltså därmed egentligen sämre än 51 FPS/51 Hz. Är ni med?
Körs det 4K/120 i signalen ska VRR – i alla från en PC – normal dubblera 51 FPS till 102 Hz. Så att TV:n anger "51" och det flyter bättre än "60" i praktiken kan beror på att TS kör signalen som 4K/60 och då är VRR-spannet endast 48–60 FPS/Hz vilket är nära nog meningslöst. 4K/120-signal ger 48–120 FPS/Hz som synkspann och det är överlag något som flyter betydligt bättre även vid låga frekvenser.
Att projektorn flyter bättre: beroende på projektor är det antingen LCD:er eller ett LCD-derivat med naturlig tröghet/lång responstid som inte finns hos OLED. Eller DLP som bygger på temporala halvtoner och över tiden modulerar nyanser som ljuspulser. Detta smetar ut/morphar övergångarna mellan bildrutorna vilket kan maskera låga frekvenser.
Detta kan i sin tur då kombineras med att projektorn (kankse) saknar VRR och därför får man en konstant kadens med 30 FPS snarare än en varierande kadens. Tillsammans med smetigare övergångar upplever man därför ett bättre flyt – eventuellt.