Inlägg

Inlägg som Ozzed har skrivit i forumet
Av Ozzed

Prestanda per krona fick just ett nytt lågvattenmärke.

Men det är ändå kul att se prestandan i absoluta tal när de verkligen går all in.

Av Ozzed
Skrivet av GuessWho:

Personligen bryr jag mig mer om prestanda, pris och strömförbrukning/värme.

Ska man exempelvis jämföra 5800X mot 5800X3D så bryr jag mig mer om vilken som presterar bäst än vilken som överklockar bäst.

Annars minns jag att Celeron 600 och Duron 600 var populära val i överklockningstävlingar förr när det kom till att uppnå hög procentuell överklockning.

Om du inte bryr dig om vilken prestanda du får, utan bara hur mycket EXTRA prestanda du får via överklockning så kan du se om du kan få tag på någon av dem.

Annars hade det enklaste sättet för en tillverkare att göra en modern processor som överklockar bra, att bara göra en som har låga standardinställningar som är långt ifrån vad chippen klarar av.

Det är inte det enda jag bryr mig om, nej. Självklart skall grundprestandan vara bra men det är ju så att varje produkt har lite extra att ge, och det känns surt att den biten är låst.

Sen kanske det är så att PBO+EDC-buggen+BCLK-höjning fortfarande funkar för i de flesta fall så behöver man då inte röra Vcore alls, och det är ändå så jag klockar nuförtiden. Ren multipelklockning på Ryzen är rätt värdelöst då man tappar single-core prestanda och då blir det ju inte lika attraktivt.

Av Ozzed
Skrivet av EndLessMind:

Det är bara med 5800X3D som Core oc är avstängt.
Dom har sagt att möjligheten kommer komma finnas med senare V-cache modeller, men att dom med denna iterationen inte
kunde lösa det pga att cachen inte klarar lika hög spänning som kärnorna gör.
Största anledningen till att släppa 5800X3D är ju egentligen bara för att stångas med 12900K och eventuell 12900KS, vilket
faktiskt är ganska imponerande med tanke på att det är en rätt gammal arkitektur i jämförelse med Alder Lake (sett i tid på marknaden).
Jag skulle nog se det som att 5800X3D är ett smakprov på vad v-cache kan göra bara i sig, utan att man leker med frekvenserna.
V-cache på en Zen4 prolle med 1MB L2 per kärna ut över det, kommer bara där dra iväg rätt bra. Släng på 15-20% bättre IPC (eller vad senaste ryktet nu säger, minns inte) och DDR5 med snabbare fetch and store (speciellt när det kommer till många små paket, upp till 32bit). Tror Intel kommer behöva göra en till Alder Lake för att inte tappa allt som dom faktiskt tog igen med Alder Lake.

Ja, man får hoppas att de håller det löftet. Är väl viktigt psykologiskt så det inte blir att "Visst, AMD var rätt bra ett tag, men nu krossar Intel dem igen", även om det är mer av en stop-gap lösning än något annat.

Man vill ju helst aldrig att ett företag ska skaffa sig ett bekvämt övertag, särskilt inte när det bara finns två aktörer på marknaden.

Av Ozzed
Skrivet av andelf:

On man vill överklocka är the välj Threadripper man köper?

Jag syftade väl mer på vad som kan tänkas leta sig ut i Ryzen. Och då är det ett gott tecken om det inte är 3D-V cache som standard eftersom det tydligen är så att det betyder låst överklockning.

Av Ozzed

Får hoppas de kan fixa stor cache utan 3D-Vcache skiten. Utan överklockningmöjligheter försvinner allt det roliga.

Men det ser ju lovande ut i alla fall.

Av Ozzed
Skrivet av Nozomi:

LHR kort säljs väl till lägre summor än ett icke LHR på blocket, tradera, sweclockers mfl?

Dock gäller väl LHR begränsningen bara Ethereum? Så det lär ju inte påverka framtida coins.

Jag brukar inte hänga på andra marknadsplatser så jag vet inte, men på Sweclockers så brukar det vara samma eller lägre för V1-korten. De som kan tänka sig betala mer för ett kort som inte går garantera att det inte minats med är väl just miners.

Av Ozzed
Skrivet av kaffeofikaelika:

Andrahandsvärdet är rimligen mindre på LHR om de andra slutat tillverkas.

Inte nödvändigtvis. Om du tittar i marinaden här på SweClockers så är det väldigt vanligt att säljaren bedyrar att kortet aldrig använts för mining, och ett sådant påstående är mycket lättare att köpa om det är ett LHR-kort så åtminstonne I vissa kretsar skulle jag säga att LHR-korten faktiskt har ett högre andrahanddvärde.

Av Ozzed
Skrivet av Ryssfemma:

Nu kräver webhallen att man betalar en mellanskillnad för samma kort.
De lite som när återförsäljare byter ut en siffra på en dammsugare som finns hos alla andra återförsäljare för att ducka prismatchning.

Det är ju fel. Man borde få ett LHR-kort utan att betala något extra. Alla fattar ju att det är samma kort sålänge men inte minar. De kan säkert hävda sin rätt på grund av någon teknikalitet, men det är ju ruttet lik förbannat. Inget bra sätt att få nya kunder eller ens behålla befintliga.

Av Ozzed
Skrivet av danskung:

Hade två stycken rtx 3070 gå sönder under en 2 månaders period under slutet av 2020 utan att mina. Orginal exet och retur exet gick sönder och det kom upp space invaders på skärmen. Trots att detta hände under en 2 månaders period direkt efter lanseringen fick jag en ny motsvarande produkt inom en vecka ifrån Inet, fast än de inte hade det på lager att köpa. De ifrågasatte aldrig mig och tyckte att det var lika underligt som mig.

Jag har inte sagt att det enda som tar sönder kort är mining, eller hur?

Om man inte mimar finns väl heller ingen större anledning att bry sig ifall man får ett LHR-kort I retur heller för den delen.

Av Ozzed

Inte så konstigt. V1 korten är ju numera tack och lov ganska sällsynta så det är rätt självklart att det som kan erbjudas i retur är antingen LHR eller inget alls. Det är ju inte butikernas fel att V1-korten inte tillverkas längre.

Sen skulle jag som återförsäljare direkt dra öronen åt mig om det begärdes retur på ett V1-kort då det finns en ökad risk att köparen själv tagit sönder kortet genom att mina med det, och försöker blåsa butiken.

Av Ozzed

Mitt spelintresse var ganska svalt i många år. Kändes mer och mer som om det enda fokuset var grafik och en flashig story utan särskilt mycket gameplay. Jag är ju uppvuxen under en tid då grafiken inte var så avancerad så gameplay och spelglädje blev väldigt viktigt. Så det kändes tråkigt att det utvecklats till virtuella sagoböcker för vuxna typ. Men sen kom Apex Legends. Gratis och väldigt roligt. Så då förändrades allt och nu spelar jag det så ofta jag kommer åt.

Av Ozzed
Skrivet av anna_jo86:

Om några månader blir dock alla grafikkort i 3000-serien föråldrade när 4000-serien släpps. Till jul kommer 3000-serien bara möjligen driva AAA spel på mediumgrafik i 1080p. Då är de budget kort. Nu är en usel tid att köpa grafikkort.

För de som inte köpt 30-serien än på grund av dåligt tillgång eller inhumana priser så känns de dock fortfarande nya och heta.

Sen finns det inget som pekar på att 40-serien kommer ha god tillgänglighet eller ett pris som är rätt heller.

Man får tänka på att många av oss har sett priset på ny teknik GÅ NER år efter år större delen av livet, och i alla fall jag kommer vägra vänja mig vid en tidsålder då ny teknik blir dyrare från år till år.

Men visst, Nvidia ganskr överaskar och ger tillbaka lite till communityt efter deras grova övertramp och mentala tortyr av gamers, så man vet aldrig, men jag skulle inte sätta pengar på det.

Av Ozzed

Ja det vore ju trevligt. Men som läget har varit så tror jag det först när jag ser det.

Av Ozzed
Skrivet av mpat:

S/PDIF, inte SP/DIF. Dock kan jag säga att jag gjort samma grej. De kablarna var uppenbarligen kass. Min nätenhet hade dock ett kortslutningsskydd som löste ut, så inget gick sönder. Kunde ta bort sladden, nollställa en liten knapp och köra vidare. Tog ett bra tag innan jag fattade exakt vad som var fel, bara.

Jag startade datorn utan att sätta på sidopanelen ifall jag kopplat fel. Väntade mig dock inte ett rökmoln och att sladden slulle förvandlas till ett lakritssnöre på någon sekund Minns inte helt men jag tror faktiskt inte min dator stängde av sig så vad jag nu hade för nätagg var kanske inte det bästa

Av Ozzed

På den tiden IO-shielden var en separat del så har det hänt både en och två gånger att man monterat moderkortet utan den.

Men det värsta var nog när jag skulle ha ljud till ett grafikkort som inte hade inbyggt. Det var alltså SP/DIP passthrough från ljudkortet som gällde. Men jag vände kablarna fel. Man är ju så van med att allt är idiotsäkert, men tydligen inte SP/DIF... Kabeln blev typ et tomtebloss när jag slog på datorn, och sedan var det adjöss med den kabeln. Som tur är skadades inget annay och det var bara köpa en ny kabel och vara jävligt noga med att den var vänd åt rätt håll.

Av Ozzed

Ja med rätt inställningar på PBO och sådant ser man ju rätt snabbt att AMD tyvärr lämnat en del prestanda på bordet på grund av sin snåla strömbudget i stock. Så det blir kul att se vad Zen4 går för med mer utrymme att sträcks på benen.

Av Ozzed
Skrivet av DasIch:

Jag har haft det på i varje fall två senaste korten (970 och 1080Ti, Asus Strix i båda fallen). På 1080Ti-kortet var det knappt att kylpastan täckte hela ytan och den var helt torr och smulig till konsistensen. Inte konstigt att det lät som fan och gick varmt.

Har också haft det problemet på just ASUS. Kan förstå tänket att man väljer kylpasta som ska prestera likadant dag 1 som dag 1000, men om grundnivån är dålig så är det inte jättekul.

För mig blev det 25-30c skillnad, men jag pressar ju också mina kort rätt hårt så kanske inte blir så i stock.

Deras 1070 TI använde också samma kylare som 1080 TI. Rigtigt biffig sak med nästan spegelblnk kylplatta, och så kör de på typ Pepsodent på den det är ett konstigt val minst sagt.

Av Ozzed
Skrivet av Starric:

Hur har tidigare KS-modeller klockat? Spontant känns det ju som att de redan är pressade närmare max från fabrik, men det kan ju också vara utplockade guldchip med högre potential

Ja det finns ju två möjligheter som du säger. Antingen så har de bara lagt till validering för KS-modellen och plockat vilket plebkisel som helst som klarar det, och då klockar de nog inte så mycket högre än befintliga.

Eller så är det så att tillverkningstekniken mognat så att de modeller som når högst når högre än de som nådde högst när 12900K var ny, så det blir spännande att se vilket av dem som är sant

Oavsett vad så är det nog ingen högoddsare att 12900KS når högre än 12900K om man slår ut det på ett snitt.

Av Ozzed

Blir kul att se hur högt den går klocka

Av Ozzed

Stackars Nvidia. Har det gått sså dåligt för dem att de inte har råd med TSMC längre?

Kul för Intel dock. Mem Intel tycker ju deras egen teknik är så kass att de inte ens vågar tillverka sina egna grafikkort på den så Nvidia måste fått en sjuk rabatt på fab time för att ha gått med på detta

(Nej jag vet att det inte är så det ligger till, men ibland är det roligt att blanda orelaterade fakta för att få till en komisk effekt, OK?)