Inlägg

Inlägg som Foolwolf har skrivit i forumet
Av Foolwolf
Skrivet av TotalF:

Vilken android-app använder ni när ni lyssnar på musik sparad till mobilen, dvs inte streamingtjänster som tidal osv?

USB audio+, helt klart den bästa för ljudets skull. Alternativ har varit Foobar (helt ok men ui är lite wonky tycker jag med navigering) PowerAmp (också helt OK, bra funktioner) Sonys musik app var också väldigt bra och enkel - men om man använder USB dongle DAC eller vill ha kontroll på ljudet så är USB audio+ hittills överlägset bäst.

Av Foolwolf

Pris uppdaterat!

Av Foolwolf
Skrivet av Pajmonster:

Finns ny för priset du begär så lite mindre behöver du nog ta. https://www.elgiganten.se/product/mobiler-tablets-smartklocko...

Ja där ser man, tack för heads up!

Av Foolwolf
Skrivet av Thomas:

Jag är fortfarande inte med på vad du menar här. Menar du fiender med hög AC? Isåfall finns vad jag hittar bara en med nära 30 och det är den lilla lilla grodan i akt 1. I övrigt verkar AC på 21-22 vara det högsta som någon fiende i spelet har.
Två bossar sent i spelet kan ha högre AC om man inte gör som det är tänkt (i ena fallet dödar fiender som ger honom buffs när de dör, i andra att inte ha sönder pelare som ger honom bonusar).

Nej, dialog val som slutar med att du måste klara av ett slag på 30 eller ibland 40 för att komma vidare till vissa val.

Av Foolwolf

Samsung Galaxy Tab S6 Lite (2024) 4GB 10.4" 64GB Grå

Säljer min Samsung S6 lite, inklusive allt i lådan samt ett Paper-Thin screen protector som man kan sätta på som både skydd samt för att få lite mer papperskvalitet på skärmen om man vill använda den för digital art med pennan.

Inte mycket använd, inga skador på den och fungerar som den skall. Fabriksåterställd.
Inköpt på Dustin den 20 April i år.

Premierar smidig affär med upphämtning så att allt kan kontrolleras vid överlämning, men kan skickas efter ök.

Tänkte typ runt 900, tycker ni att priset är för högt så skicka ett förslag i meddelande.
Samma om ni vill se fler bilder eller har frågor.

Läs hela annonsen här

Av Foolwolf
Skrivet av Thomas:

Vad menar du med detta...?
Låter som att du menar att man måste ha crit-baserade builds för att lyckas? Det stämmer isåfall verkligen inte, jag har snart spelat igenom tre gånger och har aldrig kört en sån build. Honor mode x2 solo (ena gången dock utan single-save, bara svårighetsgraden i övrigt) och Tactician i co-op.

Låter dock som om speltypen inte är helt din grej. D:OS 2 och BG3 är för mig två av de bästa spelen (båda i top 10, speciellt BG3 som kan vara top 3) jag spelat under drygt 30 år.

Kanske inte crit, men för att nå upp till många av slagen som har en dc på runt 30, behöver du göra micro management, veta vad som skall ske och när du kan eller skall buffa dina spelare. Samma som i DS spelen.

Jag tycker spelet är bra, men inte på min top 10 lista, och nu har jag snart spelat digitala spel i 40 år. Tid, inte lika med smak

Jag gillar spelen, men tycker inte Larian lyckas hela vägen, så för min del förblir de över-hypade, men fortfarande roliga att spela och bra spel som jag rekommenderar till folk. men nej, det passar inte mig 100% då jag stör mig på ett par för återkommande detaljer.

Av Foolwolf
Skrivet av Myllerman:

Samma här. Blev så många pågående quests tillslut så visste inte riktigt vad jag skulle göra härnäst.

Tyckte det var svårt att orientera sig i staden. Får se om jag pallar nån dag. Bra spel dock.

Act 3 är där jag bara fick nog. Kändes mer som ett jobb än att det var kul.

Av Foolwolf
Skrivet av jaqob:

Håller verkligen med om detta. Har alldeles för lite tid att spela på, men precis igenom akt 1. Och jag tycker generellt att man missar alldeles för mycket om man inte "fuskar" genom att läsa på i förväg och/eller fuska med att ladda om när tärningsslag inte går som man vill. Jag förstår att det är superbra för omspelsvärdet att man missar massa saker, men chansen att jag kommer spela om ett nittiotimmarsspel är noll. Jag vill inte lägga timmar på att lista ut ett svårt "pussel", vinna en svår strid och sen riskera göra ett val som gör att jag i princip inte får ut något ur de timmarna.

Att välja att smida ett vapen i Amantadine Forge som visar sig vara sämre än ett man redan hade är ett bra exempel.

Dold text

Fortsätter att hålla med.
Larian gör tämligen fina och roliga strategiska spel, men just rollspelselementen och deras erotiska ex-in-the-camp känns som att itch.io skulle klå på ett par röda sekunder om man nu är så upphetsade över det.
Att kräva kritiska slag är en sak när man spelar, men att hela tiden göra det samt att Larian (och även Owlcat) hela tiden pushar mot power-gaming (om man inte går in och ställer om reglerna rejält) gör att just designen av speltekniska element känns väldigt slumpartade och skapar för många do-or-die; som leder till save scrumming. Inte för inte som CRPG's länge haft devisen "F5 is my greatest spell" ;).

Finns så klart mycket som är bra med BG3, men i slutändan orkade jag inte med detta samt att jag i grunden ogillar 5th edition och inte heller är super -pepp på meta plot:en i BG3. Blev precis som Divinity spelen, väldigt bra i chapter 1, sedan dalar det raskt - i mitt tycke och känns som att i slutet vill man bara se slutet, men man vet att det är ett par nästintill omöjligt löjliga super strider kvar som känns tämligen tråkiga och det mesta av spelet går egentligen ut på att lista ut hur du skulle ha spelat för att klara just den sista striden.

Av Foolwolf
Skrivet av tonii:

Måste ändå vara en ganska liten minoritet som sitter med så pass bra utrustning (och bra öron) att dom märker av eller bryr sig om bra komprimerat vs lossless.
Det är dock bra om det kommer för dom som har behovet men jag förstår varför Spotify har valt den väg dom valt hittills.

Från samma källa blir det rejält svårt, vilket gör att grundjobbet i detta är viktigast, är det upscaling eller samma CD kvalitet som de utgått från eller rent av rippar och gammalt internet levande mög så är det ointressant. Spotify's grund filer är av oftast dålig kvalitet och man märker tydlig skillnad mot te.x HD Tracks, Tidal och CD skivor. Komprimeringen de använder grötar ihop för mycket - lossless i sig självt fixar inte detta om man inte utgår från ordentligt basmaterial.

Mest är jag skeptisk till Spotify och deras lossless tåg...

Av Foolwolf
Nytt bud: 1 200 kr plus frakt
Gå till annonsen för att lägga ett bud.
Av Foolwolf
Skrivet av FX9:

Jo, med tid utökas uttryck, det köper jag.

EDIT: Dom tolkar nog lite själv när dom skriver stycket du citerar. Står inget om internet i SAOB. (men den är publicerad 1903...)
https://www.saob.se/artikel/?unik=C_0001-0079.4hg7

Men att något kan kallas censur är inte detsamma som att yttrandefriheten har begränsats vilket är vad många argumenterar för.

Publicerad, men inte lämnad Den uppdateras med ord och definitioner - annars hade det varit knappt med nya ord

Håller med dig ang censur - yttrandefrihet.

Av Foolwolf

För min del får Randy och Co gärna hålla på bäst de vill. Ogillar deras företag och stil, men gillar setting i Borderlands, men efter 2:an har det varit en stor gäsp faktor. Om man har kompisar att spela verkar det vara ett helt annat röj - men som sp spel, njae.

Många AAA spel kan gärna göra vad de vill, de få som är värda hypen spelar man ändå något år efter release efter patcher och efter att läsa reviews efter hypen lagt sig så man kan se om man verkligen kommer investera någon tid i spelet eller ej.

Många AAA spel känns som att de har för mycket aktivism, conceptualizing plus management kontroll för att optimera vinst och så glömde man att göra en produkt med lite hjärta och stor dos spel-glädje. Klart att vissa AAA spel fortfarande är riktigt roliga, te x Cyberpunk, men det tog ju sitt tag tills det var stabilt att spela.

Sitter lugnt i sommarskuggan och betar av lite backlog-spel på Steamdecken

Av Foolwolf
Skrivet av FX9:

Censur är när en stat begränsar. Detta är inte en stat, de är i sin fulla rätt att bestämma vilka mods de vill ha på sin sida.

Samma som med forum. Forumregler kan sättas upp hur som helst och vi är tvungna att följa

Sen blir människor sura och kallar det censur för de blir stötta

Njae, liksom många andra ord har även censur fått en utökad betydelse:
https://internetkunskap.se/artiklar/nathat-och-yttrandefrihet...

ex: "Jo, enligt Svenska Akademins ordbok kan ordet censur faktiskt användas för flera former av förhandsgranskning som resulterar i att en åsikt stoppas. När till exempel en internetleverantör blockerar vissa sajter, Facebook stoppar inlägg som innehåller kvinnliga bröstvårtor eller en tidningssajt stoppar vissa kommentarer kan man tala om censur i ordets utökade betydelse. I alla fall om granskningen sker på förhand av en moderator eller algoritm, och spridningen av innehållet stoppas."

Av Foolwolf

7/10 men håller med om att detta testet kändes väldigt oseriöst och onödigt tillkonstrat skrivet.

Av Foolwolf

Annonsen är avslutad

Av Foolwolf
Skrivet av Patrik356b:

Japp, denna är såld.

Av Foolwolf

Annonsen är avslutad

Av Foolwolf

Montech Mkey Freedom TKL tangentbord

Säljer mitt Montech MKey freedom tangentbord, TKL med Gateron G Pro 2.0 Yellow Switch, PBT Dye Sub keyset.
Kommer med original kartong, lite extra key caps, en keycap puller och så klart sladd.

I mycket gott skick och sparsamt använt.
Inköpt på Inet.

Läs hela annonsen här

Av Foolwolf

Kamvas 16 2021 Edition

Säljer min Kamvas 16, Ritskärm som är sparsamt använd.
Kommer med original kartong samt alla tillbehör.
Kan kopplas in på flera sätt; HDMI och USB 3.
Kommer med ställ, batterifri-penna och hållare, handske och förinstallerat glare skydd.

Upplösningen på skärmen är 1920x1080

Kan skickas, men då jag inte kan garantera Postens frakt ser jag helst överlämning på plats.

Köpt via Huions säljplats på Amazon Mars 2022.
Har en video som visar skärmen, kontakta mig.

Läs hela annonsen här

Av Foolwolf
Skrivet av Kebabcity:

Kände detsamma när jag körde GTA V första gången efter att varvat om IV precis innan, men med lite tid bara så vänjer man sig.

Ja, är det bra nog - kommer jag sitta där och svära och ha kul ömsom