Folk har starka åsikter om H3, det hade folk även om ESNI och DoH. Men helt ärligt hade folk starka åsikter när allt började gå mot SSL/TLS och perfect forward secrecy var ett faktum. Det blev svårare att se exakt vad folk gjorde på internet. Om man nu behöver och har legitima skäl att övervaka vad folk gör på internet så kan man lösa det på andra sätt. Kryptering kommer nog inte försvinna.
Om du inte har koll så "läcker" H1/H2 domännamnet okrypterat som man besöker via SNI när man sätter upp TLS. Även DNS läcker vilka domännamn du besöker. Detta är bland annat hur IPS/IDS/DPI funkar idag. Se https://blog.cloudflare.com/encrypted-sni/
Men att H3 byter till UDP har ju lite andra typer av implikationer än bara kryptering. Om det faktiskt blir bättre i alla lägen återstår väl att se, även om google använt det länge. Men en brandvägg bör ju inte ha några tekniska problem med det direkt, faktiskt därför UDP valdes och inte nått mer exotiskt.
Allt går väl att använda åt olika saker. Men att kunna vara säker på att en och samma användare går från 4G till wifi är helt klart ett use case som behövs när det kommer till säkerhet. Att spåra vad folk har för IP på sitt internet har gjorts sen internet kom och kommer nog inte försvinna på länge.