Inlägg

Inlägg som Snusious har skrivit i forumet
Av Snusious

LG 27GR95QE-B OLED 240Hz

Säljer en LG 27GR95QE-B efter uppgradering.
Köpt här på forumet i slutet av förra året.
Kartong och tillbehör finns kvar, så kan skickas (postpaket 265 kr).

Har redan packat ner skärmen men bilder från föregående ägare finns här.

Har i min ägo bara använts tills spelande med alla OLED skyddsfunktioner igång.

Recension: https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gr95qe-b

Läs hela annonsen här

Av Snusious
Skrivet av huttala:

Vad är det för kod? Har polare som vill köpa skärmen.

Skrev om det i fyndtråden och det kan vara så att jag lyckades glida mellan sprickorna med koden då jag hade aktiverat den tidigare i mars. Om man försökte nu ville LG inte ta emot den så att säga.

De koder som fanns i mars var LG_BENI_35OFF och LG_REF_35OFF (Refundes kod). Benifys kod finns fortfarande i deras app och står med giltighetstid tom 27/4.
Men då LG kör "påskerbjudande" 14-27/4 så kan det vara så att de slutade aktivera kupongerna då.

Ser nu när jag kollar att de sänkt priset ännu mer men att den står som slut i lager ändå. Så tvivlar på att den kommer kunna beställas innan 27e nu.
Känns som de krånglade till det lite med sina priser och inte kommer få in den på länge.

Av Snusious
Skrivet av akikk:

hmm, står att erbjudanded gälller fram till 27april (på benify), men koden fungerar inte på lg siten..

Vad ger de för felmeddelande?
Jag aktiverade koden då i mars så den låg kvar som användbar. Kanske gled mellan sprickorna på det sättet 🤔

Av Snusious
Skrivet av Min:

Produkt: LG UltraGear 27GX790A-B 27" OLED QHD 480 Hz DP 2.1
Länk: https://www.lg.com/se/monitor/ultragear-gaming-oled/27gx790a-...
Kategori: Skärmar
Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=14480936
Pris: 8 274,63 kr

Produkt: LG UltraGear 32GS95UV-B 32" OLED UHD 240 Hz | FHD 480 Hz Dual-Mode
Länk: https://www.lg.com/se/monitor/ultragear-gaming/32gs95uv-b/buy...
Kategori: Skärmar
Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=13853649
Pris: 10 504,13 kr

Priserna gäller för inloggade LG-medlemmar med 35 % rabattkod från Benify "LG_BENI_35OFF" till och med 30 mars.

EDIT: Det går även att få 1 % cashback genom att gå till LGs hemsida via Refunder och istället använda deras 35 % rabattkod "LG_REF_35OFF".

LG har sänkt priset på 32GS95UV och Benifykoden för 35% gällde fortfarande för mig i alla fall. Så gick att beställa den för 9230,13 kr.
Ifall det fungerar för andra och det var någon som glömde/avvaktade med att beställa 😊

Utan bekräftelse att det fungerar för andra vet jag inte om denna information hör hemma i fyndtråden eller ej så postar det här så länge.

Av Snusious

Hej hopp fram och tillbaka!
Nu har LG sänkt "ordinarie" pris på 32GS95UV på sin hemsida, men Benifykoden för 35% rabatt gäller fortfarande (fram till 27e april)!
Med detta blir priset för skärmen nu 9230 kr, vilket gör den till billigaste "4k/240Hz" OLEDen hittills om jag sett alla reor korrekt (Samsung G80SD var nere på 9999 kr på Black Friday).

Läste igenom mina egna tankar en gång och landade i att beställa den åter igen 😅. Får den trevliga uppgraderingen till 32" och 2160p för lägsta pris hittills och dual mode funktionen blir bara rolig bonusgimmick istället för något jag betalar extra för.

Av Snusious
Skrivet av AxxT:

Vill byts ut grabbens 5700xt.
Nytt är ju alltid roligt.

Men känns jag får mer prestanda för mina pengar att skaffa tex begagnad 3080 alt 6800xt för ca 3500..
Men får se hur benchmark ser ut innan man bestämmer sig.
9600xt skulle ju varit också intressant om det nu dyker upp inom snar framtid.

Skrivet av Clasito:

Nackdelen med de korten är att de drar mycket ström och saknar en del features. RDNA2 har ju kass RT och uppskalning. 3080 har iaf bra uppskalning och RT duger väl i lättare titlar men VRAM är ganska snålt. Det är ändå ganska gamla kort vid det här laget så att försöka norpa ett 5060 Ti 16G på release vore nog det bästa. Spelar features inte någon roll är dock begagnat från Ampere och RDNA2 att föredra.

Håller med om att DLSS och FSR4 (endast 4) uppskalning ändå är en egenskap som har ett visst värde. Pratar ändå om ett >30%-igt lyft i prestanda utan att märkbart tappa bildkvalitet mot native (i vissa fall kan det tom upplevas som bättre pga TAA blur vid native).

Så ja;
begagnat 3080,
5060 Ti för MSRP vid lansering (troligen omöjligt då tillgången tom ska vara sämre än 5070 varit),
eller vänta på 9060 XT nästa månad.
Är det inte bråttom vore det rimligt att invänta 9060 XT också för att ha alla korten på bordet.

Av Snusious
Skrivet av Largus:

En liten undran från en som inte är så bevandrad i den tekniska delen om grafikkort. Hur mycket minne behöver ett grafikkort i
egentligen för att spela i 1080p. Förut så hade korten betydligt mindre mängd minne än idag vid den upplösningen, och det flöt på ganska bra. Är det för att nya spel använder större texturer som kräver mer minne eller är det andra funktioner som korten utför som inte fanns tidigare, t.ex. rt.

Ja, du har fått ett par bra svar på detta redan. För att slänga ut en siffra på hur mycket minne som "behövs" för att spela i 1080p så skulle 12 GB vara en trygg siffra.
"Sänk inställningar/texturer" brukar vara svaret men finns exempel i dagsläget där 8 GB påverkar prestandan vid 1080p Medium, se färsk video nedan t.ex.
Så spelar man något annat än competitive multiplayer på låga inställningar bör man undvika 8 GB idag. Speciellt på kort i "60 Ti" klassen, där man bortsett från VRAM har prestanda att spela i mer än 1080p Medium..

Av Snusious
Skrivet av Purgatory:

"Enligt Nvidias egna siffror ser det ännu mer lovande ut. RTX 5060 Ti uppges uppnå dubbelt så höga bildhastigheter som sin föregångare i spel som Black Myth: Wukong, Cyberpunk 2077 och Alan Wake 2, med DLSS och Frame Generation aktiverat."

Varför skriva på det här sättet? "ser lovande ut"

Ja det var skämskudde när man ser Sweclockers vara möjliggörare för Nvidias rent ut sagt äckliga marknadsföring.

Av Snusious
Skrivet av DST:

mm jag pratar om tuf:en. kanske lite luddigt där när jag svarade honom å han pratade om "instegsdatorn" men e ju det jag pratade/hade åtanke om från första ilägget jag gjorde i denna tråd. msi brädan hade jag inte ens liksom brytt mig om då det var ju ett av de nya b650 som var sådära.

Haha nej det förstod jag inte, jag höll ju på att bli skogstokig här 🤣.
Då nollställer vi och är överens om att TUF-brädan klarar alla AM5-processorer och MSI brädan är sånär rent skräp.
Puss och kram

Av Snusious
Skrivet av DST:

det finns liksom tester, gjorda av hw unboxed.

asus tuf brädan klarade sig utmärkt med en 7950x liksom å bara 3 mobos "faila" egentligen.

https://www.techspot.com/articles-info/2699/bench/2023-06-23-image-p.webp

Okej okej, kan det vara så att hela denna diskussion har vi tänkt på två helt olika moderkort? Pratar du om Asus brädan hela tiden?
Originalfrågan handlade om instegsdatorn tolkade jag det som. Moderkortet det handlar om då (som jag har haft i åtanke under hela denna diskussion) är MSI Pro B650M-B. Videon jag länkade var just HUB och innehöll denna bräda.

"The new MSI models failed miserably. The B650M-B is limited to a package power of just 90w while the B650M-P isn't much better at 135w. Even with a lot of voltage reduced from the 7950X, these boards still ran at over 90°C, and with strict power limitations, heavily throttled the Ryzen 9 part."

https://www.techspot.com/review/2828-amd-b650-motherboard-budget/

https://www.techspot.com/articles-info/2828/bench/2024-04-15-ima...

Av Snusious
Skrivet av DST:

det är 12st 60vrm för just cpun, asus å många andra kör med dubblering å den kör mer än 90w easy peasy.
om den inte kunde så hade den inte ens kunnat köra en vanlig octa core då de kan dra 110w.

Okej orkar inte mer efter detta men nej 90 W max. Kolla någon video (t.ex. den jag länkade i första inlägget) eller läs en recension. Max 90 W sen klockas CPU ner. Påverkar såklart inte en 7600 t.ex. men som du är inne på så kan en vanlig octa core t.ex. prestera sämre på detta moderkortet.
Over and out.

Av Snusious
Skrivet av DST:

det är klart det kan. det är bara att dra en uträkning så ser du att den gör det med råge. har hela 12x60a mosfets.

även om vi halverar totala strömkapaciteten å x med 1.3v så får vi 468w.

vi kan tom dra ner med ytterligare å kör på 1/3 av tot kapaciteten så kommer vi ändå upp i 312w.

gör bara en snabbräkning här, så är dessa mobos "op" för am5.

när jag hade en asus rog strix b660i så klarade den av att driva 13900kf upplåst i 5.5ghz all day long med sina 8x60w mosfets.

Den har väl inte 12x60A dock, det är 6+2+1 faser i alla fall (AM5 moderkort översikt).
Hur som spelar det ingen roll eftersom moderkortet är begränsat till 90 W. Där är alltså en power limit så hur du än vill räkna får du aldrig mer än 90 W ur det.

Av Snusious
Skrivet av DaCapo_X:

Kul artikel

Tänker på moderkortet till instegsdatorn, räcker det till om personen skulle vilja kasta i en strömtörstigare cpu i framtiden? Nu är jag inte speciellt kunnig i ämnet men jag har förstått det som att även om en vassare cpu passar så kanske inte det billiga moderkortet kan förse den med tillräckligt med kraft så den kommer att throttla och därmed inte prestera max. Eller är jag ute och cyklar?

Byggde precis en instegsdator till grabben (12år) då han skulle ta steget från Xbox series S till en egen spelburk.
Med tanke på att det skulle bli hans första dator och jag inte visste hur stort intresset skulle bli (även om jag kunde ana att intresset skulle bli stort) så ville jag bygga något billigt men som ändå rullade på bra i 1080.
Efter mycket velande fram och tillbaka vid val av processor så blev det faktiskt en 12400f istället för amd's 8400 eller 7500 då den var billigast (och presterade likvärdigt).

Visst är Intels 1700 en "död" plattform men jag resonerade så att den dagen han faktiskt behöver uppgradera processorn så har det kommit ut nya plattformar hos både Intel och Amd och då kan man lika gärna byta hela plattformen (och det finns ju möjlighet att byta till en Intel 13 eller 14 prolle om dom skulle dyka upp i en reaback, även om dom haft sina problem).

Och med tanke på hur 12400f presterar kontra priset så är jag mycket nöjd (och grabben också).

Skrivet av DST:

12x60ampers mosfets på det mobot, räcker och blir över även till en 300w r9. behövs inte mer med dessa mobos. så behövs eg inget bättre för cpun.

Nej moderkortet kommer inte riktigt hantera några törstigare processorer tyvärr. Tror det är begränsat till 90 W..
Instegsmodellen överlag behöver kanske ses över en del som jag varit inne på tidigare.

Av Snusious
Skrivet av DevilsDad:

I Swecs tester så var 4060 upp till 10% snabbare beroende på upplösning. Det är väl ändå noterbart?

Har själv spelat med RT på ett 3060, så jo, det är relevant, beroende på preferenser såklart.

Angående drivrutinerna så var den jämförelsen mot intel, ifall det inte var tydligt.

Jag inser nu att B650 skulle vara B580 och att jag missuppfattade lite ja.

Upp till 10%, tycker jag inte är jättemycket, men ja annars var det också ett stycke jag missuppfattade betoningen lite. Inte alltid lätt att lägga rätt betoning när man läser 😅.

Den RT du kört med 3060 kan man med hög sannolikhet klara med ett 7600 också dock.

Av Snusious
Skrivet av Rosenvik:

Halloj! Det är många faktorer att ta i beaktning. I sin klass blir det en stor prisskillnad mellan processorerna. Runt 1900 kronor kontra 1350, om man inte går efter tillfälliga rabatter. RX 7600 är ett toppenval för 3000 kronor, men med sämre uppskalning och stöd för ray tracing. Inte för att 4060 är ett RT-monster, men med DLSS går det att aktivera lättare RT i vissa spel. Det går, och man bör skruva på listan, så att den passar ens ändamål. Dock känner vi oss trygga i att komponenterna ger en betydligt mer glädje för pengarna än många färdigbyggda alternativ.

Det skall dock sägas att det trots allt är första iterationen av RAMverket. Nu kan vi ta in feedback och se vad vi kan skruva på inför nästa uppdatering.

Det som blir tokigt enligt mig är att jag skulle klassa 8400f som "jag måste välja det billigaste för att ha råd med mat också" valet (på AM5). Att den sen då kombineras med det dyrare grafikkortet med sämre pris/prestanda än jämförbara konkurrenter gör att det känns skevt.
Som sagt är 8400f långsammare än 5600x (~10%), så tror risken för CPU-begränsade scenarier kan bli framträdande. Kanske speciellt om man ska kombinera med 4060 och försöka sig på RT (som ju även ökar belastningen på CPU rätt ordentligt). Tror fortfarande inte heller korten är tillräckligt starka för att sätta på en nivå av RT där RT-skillnaden mellan korten blir avgörande (dvs kan 4060 köra lättare RT i något spel så går det även på övriga kort). Personliga åsikten är dock att ha fps i 90-trakten på single player spel så kan inte tala för de som accepterar 30 fps.

Får väl annars komma överens om att inte komma överens 😊. Som du skrev är det bättre än många färdigbyggda alternativ. Sen är det fint att vi har forumet, där man kan diskutera och hjälpas åt att skruva på listan så den passar ens ändamål.

Av Snusious
Skrivet av DevilsDad:

Phantom spirit verkar var minst 50kr dyrare vad jag kan se?

Angående RTX4060 så ser jag inte alls problemet med det valet. 7600 är ändå noterbart sämmre i raster och tokigt mycket sämmre i RT. B650 är något snabbare, men är drivrutinerna stabila nog nu?
Mer mogna drivrutiner, DLSS + frame gen är ändå saker som kan väga över till fördel för 4060. Men ja, det har börjat bli mer subjektivt igen än vad det var för 10 år sedan.

Nej 7600 är inte noterbart sämre än 4060 i raster och RT spelar ingen roll i denna prestandanivå.
Drivrutinerna skulle jag nog säga är sämre på Nvidia i dagsläget tyvärr.. Däremot DLSS om inte AMD lyckas få någon enklare version av FSR4 att köra på 7000-serien.

Av Snusious
Skrivet av infigo:

Hade hållt med dig. Har till och med för mig 7500f inte är lika nedklippt som 8400f. Dock är 7500f dyrare när jag kollar nu och då är jag inte lika säker på om jag valt 7500f (1890kr) över 8400f (1690 från inet, 1350 från proshop).

Ja fast samtidigt är skillnaden i pris mellan rtx4060 och rx7600 större, för mindre (om ens någon) prestandskillnad.
Så vill man ha det absolut billigaste väljer man 8400f och rx7600.
Vill man spendera lite mer på något av det borde det vara på CPUn.

En 7500f är >20% snabbare än 8400f (en 8400f är alltså långsammare än en 5600x).
Gissar att en budgetgamer kör enkel 1080p skärm och kanske stöter på en hel del CPU-begränsade scenarier.

Av Snusious
Skrivet av Fenrisulvfan:

Peerless assasin över phantom spirit är för mig en gåta, men kanske är det för att somliga inte monterar den sistnämnda åt folk på grund av dess vikt vilket gör den knepig för frakt.
A620 borde ju vara instegsmoderkortet, mellan B650 och premium B650E eller möjligen B850.
CL36 på RAM är bara korkat när det finns CL30 för samma eller lägre pris.
RTX4060 för 3490? Nej, tack B580 är bättre och RX7600 är billigare.
1TB SSD för 1200Kr när man kan få 2TB för det priset, nej tack.
Inga normaldyra chassin mellan 650 och 1790Kr.

Sedan har mycket hänt på 2 månader, mer än på väldigt länge, så oturlig tajming.

Håller med, instegsgamern var inte riktigt logisk över hela brädet.
Suckade när jag såg 8400F, och sen RTX4060 till det... Då är en 7500F och RX7600 en vettigare och billigare kombo.

Av Snusious

Jaha ska man skriva ihop några tankar då, något man kan titta tillbaka på själv när man väl ska uppgradera skärm. Som den meningen insinuerar lutar det mot att det blir retur av skärmen.

Som bakgrund kommer jag från en LG 27GR95QE, dvs även OLED (äldre generation) fast då 27" / 1440p / 240 Hz.

  1. 32" är en trevlig storlek tillsammans med 2160p upplösning. Skärmen hamnade någon decimeter längre bak på skrivbordet vilket gav ett väldigt rent utseende och generellt användande av datorn en fröjd för ögat.

  2. Dual mode var väl sådär, tyvärr. Testat det med de två multiplayer titlar jag spelar för tillfället, CS2 och PUBG (Rocket League karriären är väl över). Av de två är tiden för närvarande fördelad som så att det är PUBG ~80% och CS ~20%. Precis som vi varit inne på och som @chandler skriver är det tyvärr inte heltalsskalning och märkbart bättre om man ställer in 1080p heltalsskalat i "normal läge".

    • I CS ger det absolut ett trevligt flyt. I den titeln är det inga problem att hålla bildrutorna över 400 och den visuella nedgraderingen från 1440p var inte distraherande om än märkbar . En titel gjord för dual mode läget och som @huttala nämner är det väl övriga liknande titlar som Overwatch och Valorant som skulle göra sig lika bra (inget jag spelar).

    • PUBG är en annan historia. Oavsett inställningar sjunker bildrutorna (under 240) i städer eller stridens hetta och det blir därav ingen skillnad i flyt jämfört med gamla skärmen (eller denna skärm i "normal läge"). Den visuella nedgradering däremot var mycket märkbar, tom till distraherande grad när man kommer på sig själv luta sig mot skärmen och kisa för att se saker. Suddigt och grynigt så att det blir en utmaning att upptäcka fiender (något mildare genom kikarsikte). Efter lite testande fram och tillbaka nu i 3 kvällar kom jag fram till att spelet var mer njutbart med skärmen i normalt läge och inställningar som ger 200-240 bildrutor. Flytet vid strid blev ändå liknande men fiender lättare att upptäcka och framförallt avslappnade ögon genom matcherna.

Slutsats alltså att 32" och 2160p var en trevlig uppgradering, men då finns det andra alternativ på marknaden som kan vara både bättre och billigare vid tillfälle. Dual mode funktionen var trevlig och användbar för CS men inte för PUBG, och för tillfället spenderas mest timmar i det senare. Således att det lutar åt att returnera och istället avvakta någon annan bra rabatt (så länge ingen i närmsta umgänget verkligen vill ha min gamla skärm nu nu). Får se om man klarar av att avvakta till t.ex. nästa svarta fredag, eller tom. vänta på nya generationer. Uppgraderingen i storlek och framförallt upplösning har ju trots allt satt någon klo i mig.

Av Snusious

Produkt: WD BLACK SN850X NVMe™ SSD, 2TB
Länk: https://www.amazon.se/dp/B0B7CMZ3QH
Kategori: Lagring
Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=7007929
Pris: 1457kr