Nu tycker jag att vi alla tar ett djupt andetag.
Jag har också ett förslag att när ni diskuterar prestanda på grafikkort så använd er av flertalet källor och var också tydliga med vilka förutsättningar ni fokuserar på såsom upplösning, spel och grafikinställningar, Ray tracing, uppskalingstekniker med mera då det har enorm påverkan.
Det Nvidia har gjort är att de sätter en prislapp på deras ekosystem som även följer med deras produkter, såsom CUDA, olika RTX-finesser, DLSS med mera. När vi tittar lite för djupt ner i lådan så tittar vi på en 3D-värld där rastereringsprestanda var kung och jämförelsen ofta var ganska äpple med äpple.
Nuförtiden så går även kiselbudget till att få plats med RT-kärnor samt för AI-beräkningsenheter utöver det som krävs som pipeline för rasterering så det är inte helt märkligt att prestandalyftet sjunker om man jämför ren rastereringsprestanda. Ada Lovelace är snabbare på ray tracing samt snabbar på matrisberäkningar än Ampere men tar inte lika stora lyft i rasterering än vad som vi är vana vid.
Problemet är prissättningen för många av oss tror jag. Det är för att vi inte än riktigt accepterat det Nvidia vill att vi skall acceptera, att vi även betalar för ett "feature-set" när vi köper deras produkter.
Jag kan sympatisera med den som säger att man blir lätt besviken över en produkt som kallas för RTX 4070 Ti och den verkar marginellt bättre än ett RTX 3080 i t.ex. Valorant (inte faktakollat detta). Dessutom för att realpris som är högre än RTX 3080 var vid vissa tillfällen, krypto ställde ju till prisbilden under dess livstid. Faktum är att det fanns en stor skara människor här på Swec som faktiskt fick tag på ett RTX 3080 för runt 8000 kr. Något som är omöjligt för ett RTX 4070 Ti, rimligtvis, om man tittar lite längre bak i historiken så borde ett RTX 4070 Ti ligga lägre i prissättning, men av många faktorer och anledningar, vissa som beror på TSMC, vissa som beror på Nvidia och dess tredjepartstillverkare och andra som beror på svag svensk krona och inflation gör att vi nu sitter här med svarte petter.
Mitt tips är att titta på beg. marknaden och helt enkelt stå över denna generationen och möjligen nästa.