Tävla och vinn värstingdator!

Inlägg

Inlägg som rugnut har skrivit i forumet
Av rugnut
Citat:

Ursprungligen inskrivet av michael123
vad är det för fel på flash minnen när det endå handlar om så små mängder minne?

Kan tänka mig att storleken kommer öka som på alla andra hårddiskar.

Nu har de ju börjat med 10k/15k rpm 2.5" diskar i servrar. Såg nyss en av våra nya 1U HP servar med 6 st 2.5 diskar! Hur många 0,85 diskar går det in i en 1U server?

/Calle

Av rugnut
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Girgoo
Trevligt med låg effektförbrukning, finns det att köpa 1 st Via Epia-moderkort sådant att köpa i detaljhandeln måntro?

Japp! Finns på komplett och webhallen och många många fler. Kolla på www.mini-itx.com för massor med info. www.epiacenter.com har ett hyffsat forum också. Jag har precis köpt mitt första (väntar på leverans) för att se vad det orkar med.

/Calle

Av rugnut

tack tack!

Precis vad jag letade efter

/Calle

Av rugnut

vet nån vart man kan köpa dessa?

Hej!

Vet någon vart/om man kan köpa dessa i sverige? Hittar dem inte någonstans...

http://www.mini-itx.com/store/?c=16#ideflash

/Calle

Av rugnut

Jag är nog övertygad. Bäst jag beställer innan jag ändrar mig

512 blir det.

/Calle

Av rugnut

Re: Bara grafikkortet kvar...

Jag citerar mig själv eftersom ni verkar ha svårt att läsa mitt inlägg (eventuellt ha svårt att se frågetecknet):

Citat:

Ursprungligen inskrivet av cwahlin
Jag har bestämt mig för ett 1800XT kort (så försök inte övertyga mig om att nvidia är bättre), men är det värt 600 kr mer för 512MB minne??
/Calle

Och så kan jag summera om ni fortfarande inte förstår frågan:

Är det verkligen värt 600 kr till för 512MB minne på X1800XT?

Om det fortfarande är en onödig tråd ber jag om ursäkt för att ta upp bandbredd i nätet, de par kilobyte diskplats inlägget tar, och den tid jag har slösat från era liv.

/Calle

Av rugnut

Bara grafikkortet kvar...

Nu har jag beställt så gott som allt utom grafikkort. I korthet ser det ut så här (om några är nyfikna):

AMD X2 3800+
Asus A8R32-MVP
2 Gig minne

Jag har bestämt mig för ett 1800XT kort (så försök inte övertyga mig om att nvidia är bättre), men är det värt 600 kr mer för 512MB minne?? Jag kör högst 1280x1024 upplösning.
Jag missade ju kompletts fina erbjudande på 512 versionen som de hade några veckor sedan.. Sen missade jag ju även det fina priset på 256 versionen... Nu ligger 512 på 3595 kr och 256:an på 2995 kr.
/Calle

Av rugnut

Uppdaterar lite. Verkar bli snyggt med en Aquatube. utskuret på sidorna för ventilation. Antagligen kommer dessa bli täkta av något fint nät.

http://www.viciousnest.net/~cwahlin/complete3.jpg

Utan front:

http://www.viciousnest.net/~cwahlin/complete4.jpg

Material blir nog MDF (har gjort många möbler i MDF och känner mig hyffsat säker på bra resultat). Spacklas och målas med svart billack för en fin finnish

Ska inhandla lite MDF till helgen och börja såga ut delarna.

/Calle

Av rugnut

hittade ingen låda jag gillade...

så nu ska det byggas egen!

Jag håller på med lite material och lack prover i garaget, så inte så mycket är bestämt ännu. Måtten är tagna ungefär efter Ikeas datorlåda som hängs under skrivbordet. Jag behöver en låda stor nog för vattenkylning, men ville inte ha en jättelåda. Samtidigt tänkte jag hänga den under skrivbordet så det blir lättare att städa (+ poäng hos frugan).

120mm fläktarna i taket sitter så att de passar mellan stagen under skrivbordet. Det ska givetvis sitta en radiator under dem. Måste nog ha en fläkt som drar in luft i lådan också. Tänkte sätta den så att den blåser över hårddisken/-arna. Funderar även på en Aquatube i fronten någonstans

Vad tror ni? Förslag på mer saker? Jag är lite osäker på glaset på sidan. Kanske blir bra nog med en diskret låda med lite UV laddad grön vättska i en Aquatube på framsidan? Vill inte ha för mycket, och inte för dyrt. Ett kul och lyckat första-lådan-som-byggs-själv projekt helt enkelt.

http://www.viciousnest.net/~cwahlin/complete.jpg

http://www.viciousnest.net/~cwahlin/complete2.jpg

Uppdateringar kommer så fort det blir några.

/Calle

Av rugnut

Jag fick samma erbjudande. Nicator, eller?

Jag jobbar dock för ett komunalt bolag och åker på moms också... Jag har haft en dator från dem i 3 år nu och jag har varit hyffsat nöjd. Tyckte dock att det var lite väl saftigt att behöva köpa ut datorn för över 4000 kr efter att ha betallt typ 600 kr till dem i 3 år!! Nu i efterhand skulle jag nog häldre ta en dator på avbetalning om jag inte hade pengar och sedan äga grejerna när de är betalade.

Man kan ju tänka på att avdraget för datorn också drar ner på pentionsgrundande lönen!!

Tyckte också att det var surt att behöva vänta till i September på datorn. Då lär det finnas bättre grejer, och de grejerna du får är nog billigare än de är idag.

Men det är en saftig burk som jag suktade länge över! (tills jag bestämde mig att köpa eget för att kuna meka lite mer själv)

/Calle

Av rugnut

Tackar för hjälpen.

Verkar som jag var hyffsat på rätt spår iaf. Ska söka lite fler reviews och kolla lite till på forumet innan jag köper.

/Calle

Av rugnut

Jag använder datorn till lite allt möjligt. Sambon och jag jobbar båda vid datorn. Inget som tar väldig prestanda. Jag jobbar med IP nät, så ssh är det jag använder mest. Lite surf m.m. Sambon kanske kör photoshop ibland. Spel är nog det jag använder datorn till mest, men jag spelar inte så pass mycket att jag vill lägga 15k på en dator.

Jag har en 8ms skärm nu, och det går bra at spela med den. Kanske bara är hard-core gamearna som tycker det laggar Dock vill jag inte lägga 1k på bara skärmen!!

/Calle

Av rugnut

nybygge hjälp

Hej!

Nu går mitt HemPC avtal ut snart, och det är dags att skaffa nytt. Jag vill inte ta något nytt avtal eftersom leveransen inte skulle ske föränn i september, och datorn jag har nu skulle jag få köpa ut för 4000 kr!! (en 3 år gammal dator som de redan fått in över 20k för!) Tyckte det var lite väl dyrt...

Jaja! Nu ska jag köpa något att bygga som jag brukade göra förr. Delvis för att få det jag vill ha, och för att kunna överklocka lite. Det var ett tag sen jag byggde, så jag skulle vilja ha lite komentarer innan jag beställer.

Priset skiljer sig inte jättemycket på dessa, så vilken ska man ta?

AMD Athlon 64 3700+ 2.2GHz Socket 939, 1MB, BOXED m/fläkt
AMD Athlon 64 3800+ 2.4GHz Socket 939, 512KB, BOXED m/fläkt
AMD Athlon 64 X2 3800+ 2.0GHz Socket 939 1MB, BOXED m/fläkt

Asus A8N-SLI SE eller Premium?

Hyffsat minne?

Corsair TWINX1024-3200C2 DDR-DIMM 1024MB Kit w/two matched CMX512-3200C2 DIMMs

Sapphire Radeon X1800XT 512MB GDDR3 eller??

Jag hamnar på runt 8600 kr för detta (plus minus nån hundralapp beroende på vart jag köper grejerna) + 4000 kr för en 19" Samsung 2ms skärm (bra val?). Om ni kan snickra något bättre för dessa pengar så säg gärna till

/Calle

Av rugnut

Betyder det att jag med min lön också måste köpa en prescott, eller är det ok att köpa underdog-cpun A64 även om man tjänar bra?

Kul med pajkastning på nätet!

/Calle

Av rugnut

Jo, man kanske inte ska begära mer från en hem-pc som är 2,5 år gammal

/Calle

Av rugnut

lite besviken på ATi 9800 klockning

Hej!

Första posten, men jag har varit läsare ett tag nu

Jag köpte mig en fläkt (Arctic VGA cooler rev 2) till mitt radeon 9800 (non-pro) plus ett par flänsar till minnena igår.

Jag har enbart anvät ATiTool. Kom upp i 381/345 ungefär med non-pro biosen. La på PRO biosen, men kom inte upp i mer än standard (378/338)

Måste säga att jag är lite besviken efter ha läst om alla som klockat upp dessa kort i 400 och över.

Alla kan väl inte ha hel-flyt helt enkelt?

/Calle