För att väcka liv i den slumrande tv-marknaden satsar paneltillverkarna på Ultra HD, även kallat 4K-upplösning. Med fyra gånger fler bildpunkter än 1080p ska dessa ge betydligt bättre skärpa och detaljrikedom, men än så länge är priserna avskräckande höga.
Nu rapporterar Digitimes om fallande priser. Från taiwanesiska tillverkare går det nu att få tag på Ultra HD-paneler till 30 procent högre pris än motsvarande Full HD (1080p). Detta gäller storlekar från 50 tum och uppåt.
Den kinesiska paneltillverkaren China Star Optoelectronics Technology är ännu aggressivare och prissätter sina Ultra HD-paneler i storleken 55 tum endast 10 procent högre än Full HD.
Anledningen till de sjunkande priserna sägs vara att tillhörande kretsar och gränssnitt blivit billigare, men även att tillverkarna tävlar om andelar på den växande kinesiska marknaden. De lägre priserna bidrog till ökad försäljning under den kinesiska semesterperioden, där Ultra HD utgjorde 1,6 procent av marknaden.
Prispressen i Kina är dock än så länge en lokal företeelse. De stora internationella aktörerna väntas inte genomföra några större prissänkningar. Det kommer därför att dröja innan Ultra HD får ett bredare genomslag på den globala marknaden, där högupplösta tv-apparater i dagsläget har en marknadsandel på cirka 1 procent. Denna beräknas växa till 12 procent fram till 2015.