Kretstillverkaren Broadcom har sedan slutet på 2017 visat intresse för ett förvärv av konkurrenten Qualcomm. Företaget lade ett bud motsvarande 1 biljon kronor för verksamheten vilket nekades av Qualcomm, som dock uppgav ett intresse för en högre summa om 1,3 biljon kronor.
Nu uppger källor till The Wall Street Journal att Intel har bevakat förhandlingarna mycket nära sedan i fjol, och överväger att ge sig in i en budstrid om Broadcom. En annan källa till tidningen menar dock på att det är långt ifrån säkert, då ett förvärv skulle vara mycket dyrt och omständligt för bolaget.
Motivet ska bland annat grunda sig i eventuella affärsmöjligheter med Apple. Efter Qualcomms dispyt med företaget är Intel en av toppkandidaterna som tillverkare för framtida kretsar, men om Broadcom genomför ett förvärv skulle kunna laga den sårade relationen och därmed radera den möjligheten. En sammanslagning av Broadcom och Qualcomm skulle också skapa en hård konkurrent för Intel på marknaden.
Ett eventuellt förvärv av Qualcomm från Broadcoms sida skulle bli rekordstort inom tekniksektorn, men det är fortfarande inte säkert om det skulle gå igenom. USA:s Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS), meddelade för några dagar sedan att en eventuell affär måste granskas innan den godkänns.
UPPDATERING: Nyheten har uppdaterats för att tydliggöra att Intel är intresserade av förvärv av Broadcom, inte Qualcomm. SweClockers ber om ursäkt för felaktigheten.