I början av 1990-talet jobbade Sony tillsammans med Nintendo på en CD-spelare till Super Nintendo, och en separat spelkonsol som skulle kunna spela både SNES-kassetter och spel på skiva. Men kort innan lansering valde Nintendo istället att slå sig ihop med Philips. Då gick Sony sin egen väg och lanserade Playstation 1994.

Resten är historia, och samarbetet är inget de båda företagen har diskuterat därefter. 2015 dök en prototyp av ”Nintendo Playstation” upp och kammade hem flera miljoner kronor på auktion. Då trodde de flesta att det var det sista kända exemplaret. Men nu visar det sig att Ken Kutaragi, den tidigare Sony-chefen som ledde Playstation-projektet, har haft en prototyp undangömd i alla år.

Fotografen och videoskaparen Julian Domanski träffade nyligen Ken Kutaragi, och fick till sin stora förvåning se och klämma på klenoden, rapporterar Time Extension. Julian Domanski har delat flera bilder på den aldrig lanserade konsolen, som har flera tydliga skillnader gentemot prototypen som gick under klubban för tio år sedan.

Det förvånande är inte att Ken Kutaragi tog med sig en prototyp hem när Nintendo gjorde slut med Sony, skriver Time Extension, utan att det inte har blivit allmänt känt på över 30 år.