När de amerikanska börserna stängde under gårdagen hade Apple tappat sin plats som det högst värderade bolaget i världen till ärkerivalen Microsoft, som nu återigen är förstaplacerat med ett marknadsvärde på 2,6 biljoner USD – eller ungefär 26 biljoner kronor.
Det har varit en turbulent tid på världens börser, med en hel del oväntade svängningar åt olika håll. Sedan förra veckan har Apple tappat 22 procent av sitt börsvärde. En möjlig förklaring är att tullarna som den amerikanska regeringen nu infört slår hårt mot Apples hårdvarutillverkning, rapporterar CNBC.
Under samma tid har Microsoft tappat runt 6 procent, och i skrivande stund ligger aktien på ett värde av 354,56 USD. Nvidia, som tidigare varit det högst värderade bolaget i världen, har tappat drygt 10 procent och står kvar på sin tredje plats på topplistan.
Om du vill veta mer om finansmarknaden och få tips på hur du kan investera bättre finns det en tråd om just det på SweClockers forum.