Siriuspriset delas ut en gång varje år till tillverkare, distributörer, återförsäljare och branschpersonlighet. Listan ser ut som följande:
Årets tillverkare: Sony Ericsson
Årets distributör: Deltaco
Årets återförsäljare: Portal
Årets branschpersonlighet: Lars Pettersson, Sverigechef Atea
Deltaco grundades 1992 och har sedan dess gått i vinst varje kvartal. För er som inte är bekanta med Deltaco är de en stor distributör av kablar, nätverksprodukter, hårdvara och lagringsprodukter. I motiveringen till priset kan man läsa:
Deltacos stora kunskaper, goda service och positiva attityd har lett till bra marginaler, långsiktig lönsamhet och nöjda återförsäljare och har tagit distributören till (Sirius-)toppen. Deltaco är kittet i en föränderlig kanal.
Deltaco har cirka 3 000 aktiva kunder i Sverige varav väldigt många är återförsäljare. En intervju med Deltacos VD Siamak Alian finns att läsa hos It-branschen.
Detta är andra gången Deltaco vinner priset. Förra gången var år 2000.
Kommentarer till artikeln
9 debattinlägg