Teleoperatören Telia Sonera är först i världen med att använda Huaweis nya teknik för kopparnätsaccess. På FTTH Conference i Stockholm meddelas att G-Fast nu testas i operatörens kommersiella nät i Helsingfors, Finland. Detta med verkliga kunder och för leverans av riktiga tjänster.
– Huawei fortsätter att utveckla tekniken kring kopparnätsaccess. Den innovativa G-Fast-tekniken kan använda operatörers befintliga kopparnät för att leverera en mycket bättre kundupplevelse för tjänster som kräver stor bandbredd, exempelvis tv- och underhållningstjänster, säger Hu Kewen, marknadschef på Huawei.
G-Fast-tekniken är en snabbare variant av DSL och ger hastigheter uppemot 1 gigabit per sekund på en distans om 250 meter till kunder som är ansluta till det befintliga kopparnätet. Enligt Telia Sonera ska detta skynda på utrullning av snabbare bredband till slutkunderna i takt med att fibernätet byggs ut.
– Vi satsar på innovation som drivkraft i att kunna erbjuda den bästa möjliga upplevelsen för kunderna och även bygga det digitala samhället. Teknik som ger ultrasnabbt bredband över gamla kopparlinor gör det möjligt för oss att förbättra upplevelsen för fler kunder snabbare. Samtidigt optimerar vi användningen av vårt kopparnät, säger Isto Pasanen, bredbandschef på Telia Sonera.
Högre nätkapacitet är en nödvändighet för att öppna upp för nya typer av internetbaserade tv- och underhållningstjänster. Enligt operatören ska G-Fast inte bara vara till för nuvarande tjänster utan även göra det praktiskt gångbart att strömma video i exempelvis 4K UHD, något som kräver 100 megabit per sekund och per kanal.
Pressmeddelandet avslöjar dock inte när eller om tekniken ska användas i någon större skala.