Det var september förra året som Intel visade upp USB 3.0. Det nya gränssnittet stödjer en överföringshastighet på 3 till 4,8 gigabit per sekund vilket är sex till tio gånger snabbare än nuvarande USB 2.0. Den nya USB-versionen är dessutom bakåtkompatibel och ses därför som en naturlig efterträdare.
Specifikationen till USB 3.0 är huvudsakligen utvecklad av Intel. Trots att företag som Hewlett Packard och Texas Instruments är medlemmar i standardiseringsorganisationen USB 3.0 Promoter Group är det Intel som har störst kontroll över tekniken.
Nu rapporterar The Inquirer att Intel bestämt sig för att utnyttja USB 3.0 för att få fördelar i konkurrensen. Företag som inte konkurrerar direkt mot företaget, exempelvis tillverkare av externa hårddiskar eller USB-minnen, kommer dock att få tillgång till specifikationen tidigt.
Intels konkurrenter kommer att få vänta ett halvår innan de får använda det nya gränssnittet. Detta innebär att Intels moderkort och styrkretsar kommer att vara utrustade med USB 3.0 först av alla.
Enligt The Inquirer finns det risk att någon av Intels konkurrenter kommer att utveckla en egen uppdaterad USB-standard. Detta skulle kunna innebära att datorvärlden får stå ut med samma problem som på USB 1.0-tiden, där två olika USB-standarder konkurrerade mot varandra. Detta ledde till högre utvecklingskostnader för moderkortstillverkare och i slutändan högre priser för konsumenterna.
USB 3.0-specifikationen planeras vara färdig senare under året. Enligt analysfirman In-stat kommer hårdvara som stödjer den nya standarden att börja säljas först under 2009.
Källa: The Inquirer.