Panzer Pi

Skaffade mig en Raspberry Pi för ett tag sedan, utan att egentligen ha någon aning om vad jag ska ha den till. Tog med den ombord förra törnen (jobbar på sjön) för att se om det gick att använda den för att skicka NMEA-data från GPS:en över nätverket. Det projektet föll tyvärr på att jag inte lyckades få usbip-modulerna att lira som de skulle av något konstigt skäl. Ska göra lite mer efterforskningar om saken när andan faller på.

Hursomhelst, när jag ändå hade den ombord, tyckte jag att jag kunde bygga en liten låda till den också. Vi har det som finns i vilken fartygsverkstad som helst; svarv, pelarborrmaskin, svetsaggregat, handverktyg hit och dit, och lite annat smått och gott. Några coola CNC-frästa grejer kan jag dock tyvärr inte bjuda på.

Det grundläggande konceptet var att jag ville ha lådan så liten som möjligt, samtidigt som en extra USB-hub jag råkade ha hemma skulle få plats i den. Jag ville också dölja det utstickande SD-kortet, för att minska risken att det bryts av vid ovarsam behandling. Utöver det skulle det gå snabbt; smackade ihop lådan under min nattvakt, då jag är ensamt befäl utan biträde i maskin, vilket gör att man har fullt upp med driften också.

Materialvalet blev ganska enkelt, både stålplåt i olika dimensioner och verktyg att bearbeta den med fanns till hands. Därav kom också det ganska ostiga namnet Panzer Pi. Det var kort sagt det första som ploppade upp i skallen på mig, och det fastnade.

Över till bilderna!