Sedan mars har det cirkulerar rykten om att Nvidia har planer på att köpa upp processortillverkaren VIA för att bättre kunna konkurrera med framtida Fusion och Nehalem. Nu går grafikkortsjätten ut och dementerar ryktena.
Arbetet med nästa generationens processorer är i full gång. Intel planerar att lansera Nehalem, en processor med intergrerat grafikkort under det första kvartalet 2009. AMD kommer å sin sida att lansera Fusion med liknande teknik senare under samma år.
Att bygga in grafikkortet i processor har skapat en livlig debatt om hur framtidens grafikkort kommer att se ut. Nvidia har idag ingen möjlighet att utveckla egna x86-processorer, och därför började uppköpsrykten att cirkulera. Genom ett uppköp kan grafikkortsjätten komma åt VIA:s processortillverkning och kunna tävla med konkurrenterna Intel och AMD.

Både Intel och AMD har planer på att bygga in grafikkretsar direkt i processorn, vilket lämnar Nvidia i en knivig situation.
Nu tillbakavisar Nvidia uppköpsryktena. Det är VD Jen-Hsun Huang som går ut i media för att förneka att en affär är på väg att äga rum.
They don't need our money. I don't need theirs, [...] They're doing fine. People want to create drama.
Han poängterar att Nvidias fokus alltid är grafikkort och att dom idag inte har några som helst planer på att försöka slå sig in på processormarknaden. Grundiden i Fusion och Nehalem är att ta bort nordbryggan och konkurrerar således främst med Nvidias chipset. Huang är därför inte det minsta orolig över Nvidias framtid som grafikkortstillverkare.
Our shtick is that we just focus on one thing. We said we're a visual computing technology company and we're completely focused on this.
Nvidia har bestämt sig för att processorer med inbyggda grafikkort inte kommer att få särskilt stor spridning och att traditionella grafikkort även i framtiden kommer att dominera marknaden. Huang avslutar med att påpeka att vad som än händer på processormarknaden kommer Nvidia att fortsätta att stödja de största tillverkarna, däribland VIA.
Källa:Cnet
För samtliga nyheter, se arkivet.
Enligt webbanalysföretaget Net Applikations är nu Microsoft Windows installerat på mindre än 90 procent av alla internetanslutna datorer. Läs mer
Japanska Pioneer visar upp ett första exemplar av en Blu-ray-skiva med utrymme för skyhöga 400 GB. Läs mer
Shuttle släpper en minimal dator med inbyggd skärm särskilt anpassad för övervakning. Läs mer
Förra året blev AMD ökända för den så kallade TLB-buggen i Phenom. Nu skriver hårdvarusajter att Intel Core i7 har liknande problem. SweClockers undersöker vad som egentligen stämmer. Läs mer
Grand Theft Auto IV släpps på onsdag till PC. Flera recensioner bekräftar att det krävs en kraftfull dator för att klara av den vackra miljön. Läs mer
Biltillverkaren BMW är först med att nyttja Microsoft pekskärmsteknik Surface i butiker och montrar. Läs mer
Geforce GTX 200 med 55 nanometersteknik lanseras i januari, detta avslöjar en kinesisk hårdvarusajt. Läs mer
Appels datorer har alltid ansetts som mycket säkra, i alla fall när det gäller att skydda sig från virus. Detta kan dock vara en sanning med modifikation. Läs mer
Den senaste drivrutinen till Radeon bjuder bland annat på prestandaförbättringar och buggfixar. Versionen har dock introducerat nya problem – användare rapporterar om blåskärmar. Läs mer
Användaren "cheeseshred" vann ett ett påkostat paket hårdvara och en resa till Dreamhack Winter. Från evenemanget rapporterade han till nyfikna läsare i SweClockers forum. Läs mer
Intel presenterar tre nya processorer. Samtliga för sockel 775. Läs mer
Knappt ett dygn har gått sedan Dreamhack stängde portarna för årets stora event. SweClockers avslutar bevakningen med bilderna som blev över. Läs mer


