Permalänk
Inaktiv

Tips på adsl-router

Har funderat och letat ett bra tag nu efter en såkallad adsl-router men inte funnit någon som jag har känt mig riktigt säker på om denna eller den andre är bra eller ej.

Det jag är ute efter är att den har:

DSL-port.
Nån LAN-port.
Trådlöst är inge nackdel.
Stödjer ADSL2+.

NAT, SPI.

En bra trafik-loggning vill jag kunna också ha.

Den ska helt enklet ha bra NAT funktionalitet med andra ord den ska vara riktigt bra på att portforwarda så att jag kan ha min laptop, workstation igång samtidigt som min server. Eller med andra ord att jag har full kontroll över alla portar så att jag vet att vissa är öppna och vissa är stängda o.s.v.

Jag har testat redan ett par och det jag har märkt av är att så fort det börjar gå lite mer trafik, vi säger över 100kb/s kommer det data in till serven och samtidigt försöker jag gå ut på hemsidor med workstionet så går det inte något vidare.

Finns det där ute på marknade något som passa in på detta eller är det så att jag söker efter den ultimata adsl-routern eller? ; )

Ingen som kan tipsa? Eller har jag postat i fel forums del eller?