Det är dags att ersätta min Synology DS213 som går som en remote server hos päronen för backup, jag behöver en vanlig linuxburk istället.
Vad ska jag titta på för chassi + moderkort + cpu + minnen för att bygga ihop en maskin som är så lik DS213 i storlek som möjligt? Det vill säga typ mini-ITX med 2x5.25" hårddiskplatser (diskarna har jag redan såklart). Det behöver inte vara nåt prestandamonster, kommer mest troligt att lägga in Rocky Linux på den. Budgeten får också gärna hållas låg, eftersom detta är en pjäs som bara står i ett förråd som en off-site backup.
Finns det några färdiga serverprodukter som motsvarar ovantstående krav, men som är lite mer "pro level" än Synologys grejer, eller är det enda alternativet att bygga eget?
Är verkligen en dell optiplex så mycket mindre eg? Microserver gen 10 plus, har ju externt PowerSupply så
den är rätt liten och nätt faktiskt. 2 diskar tar ju inte direkt mer plats än en nätdel.