Ingen har svarat. De anpassar utbildningar för den typ av personer som läser den. Det är därför i princip all IT utbildningar på gymnasiet är dåliga, de är anpassade för personer som ej vill anstränga sig så mycket när det gäller skolgången utan mer ha roligt.
När det då gäller yrkesutbildning på gymnasienivå så skippa den, läs upp gymnasiebetyg och sedan kan du läsa en utbildning inriktad på högre nivå.
Det viktiga är vad man kan, inte vad man har gått. Lön handlar sedan om vad man kan, men mycket om att byta jobb ofta. Jag vet flera som har sökt nytt jobb och visar upp denna nya anställning för arbetsgivaren där de kan få behålla personen för samma lön.
Jag påstår nätverkstekniker och automationsingenjör är väldigt snarlika, de båda bör kunna grunderna inom deras område. Det är mer vilket fokus som man väljer. Arbetsmarknaden är tuff, men det finns möjlighet att läsa 2 utbildningar, dvs både vara nätverkstekniker och automationsingenhör.
Frågan om man får jobb tycker jag är felvänd. Folk med utbildningarna inom YH får jobb, jag vill minnas det är ett krav för om de ens ska få existera. Det betyder dock inte att alla får jobb.
Riktigt duktiga personer i 20år åldern har såklart enklare än en person som är mer motsatsen och går klart utbildningen när den är över 50år.