[Guide] SweC- L-ABCDE, tråden om första-hjälpen...
Hej där kära SweC:are.
Tycker det är dax för en guide hur man unyttigar L-ABCDE, Första Hjälpen.
Det är förvånade få som vet vad man skall göra när man stöter på en skadad eller en skadeplats. Därför tycker jag det är dax att för utbildning för oss kära medlemmar i den form vi trivs bäst, nämligen text
Dessutom tycker jag att vi ängnar tråden åt diskussioner kring detta ämne, samt förslag och frågor. Ställ frågor så skall jag eller rentav ngn annan med mer kunskap svara på dem
L-ABCDE syftar till att man skall veta vad man skall göra när man kommer först på plats. Det viktiga är inte att den följs till punkt och pricka utan att man ser till att ge den hjälpande hand som den skadade behöver. Oftast räcker det att man utför L-ABC tills räddningstjänst och ambulans kommer, inte att man alltid behöver göra allt.
Dock skall man veta att det ibland kan ta lång tid att räddningstjänst anländer, då är det bra att man kan utföra hela skalan för att säkerställa att den skadade klarar sig tills professionell hjälp anländer.
En snabb och bra minnesregel att använda är STOP =
* Stanna
* Tänk
* Orientera
* Planera
Detta är en militär minnesregel men funkar väldigt bra civilt.
Korta drag om vad du behöver veta om L-ABCDE:
L - Livsfarligt läge
Ställ dig snabbt dessa frågor:
* Vad har hänt?
* Vilken typ av olycka?
* Hur många inblandade?
* Vilka typer av skador har de inblandade, några livshotande?
* Vad har jag för utrustning/förband att tillgå?
Bedöm olycksplatsen utifrån tre aspekter:
* Finns det någon risk för dig själv?
* Finns det någon risk att olycksplatsen blir mer riskabel?
* Finns det någon risk för de skadade?
LARMA SOS 112, tala om var du befinner dig!
A - Airway and cervikal spine control, fri luftväg och stabilisering av halskotepelaren
Kontrollera att det finns fria luftvägar. Rensa munhåla från exv spya, snus, föda odl. Stabilisera nacke vid minsta misstanke om påverkan (stalltrauma, nacktrauma)!
B - Breathing, andning.
Kontrollera att personen andas. Kan personen prata får personen luft. Snabb andning -> lugna ner personen. Svag andning -> assistera andning med hjälp av mun mot mun.
Om andning och/el puls saknas - Påbörja omedelbart HLR(hjärtmassage)!
C - Cirkulation and bleeding, cirkulation och blödning
Stoppa eventuella blödningar med hjälp av tryckförband, täckförband eller pålningsskadeförband.
Dra EJ ur eventuella pålpenetreingar (exv rör genom ben el lunga)!
D - Disability, medvetandegrad, rörelseförmåga och känsel
Använd dig av minnesregel AVPU-skalan:
* Alert -> du märker att personen är helt vaken och klar
* Verbal -> personen reagerar på ditt tilltal
* Pain -> personen reagerar på smärtstimulering från dig
* Unresponsive -> personen är reaktionslös
Detta är enklaste sättet att kontrollera medvetandet på person och om denne har känsel i extremiteter. För den som har tid eller kompetens kan använda sig av RLS85, stor hjälp att bedöma medvetandegraden för sjukvårdspersonal/SOS.
E - Expose and protect from the environment, exponera och skydda mot omgivningen.
Kontrollera om det finns eventuella andra skador på kroppen. Vira in personen i filtar, jackor el dyl.
Börja om igen eller gå över till nästa skadad.
___________________________________________________
Ingående fakta kring L-ABCDE:
Organisation på skadeplats
Någon måste styra det hela, så att man inte helt plötsligt inser att en livshotande person inte får nån hjälp alls medan en med en sticka i fingret har tre som hjälper den.
Ta kommando eller utse en som kan göra detta om du själv inte kan det.
Uppgifterna som då ska "ingå" i denna roll är att snabbt få så mycket info som möjligt och fördela arbetet.
Detta görs genom att man sätter alla hjälpbara människor i arbete. Tex
* en får räkna antalet skadade och typ av skador (livshotande eller ej enbart).
* en får sätta ut varningstriangel eller att man är två som på annat sätt varnar, stoppar o/e tar hjälp från andra trafikanter om det skulle behövas och man har möjlighet till det vad beträffar mankraft.
* en får kolla vad och hur mycket av olika saker ni har till förfogande, har ni bara ett plåster eller sex första förbandslådor?
Kort sagt: sätt alla i nyttigt arbete. När informationen är samlad så ringer man räddningstjänsten.
Sen är det bara att fördela människor så att alla som behöver hjälp i möjligaste mån får hjälp.
När du saknar resurser:
Att veta vem man skall börja med kan vara svårt, ta dig därför en till två sekunder och lyssna och kolla på dom inblandade.
Den som skriker eller kan prata har fria luftvägar och kan därför lämnas till senare. Brutet ben är inte livshotande, utan se till att lugna ner den skadade annars kan det vara svårt att fortfölja det andra arbetet.
Det är däremot dom tysta som ser avsvimmade ut, lutar huvudet framåt och så vidare som man skall ge tillsyn först.
Observera dock att stor blödning kan leda till livshotande chock, så kallad hypovolemisk chock (leder till hjärtstopp pga stor blodförlust, hög puls, lågt blodtryck). Bandagera snabbt och lämna den skadade direkt för att se över dom som tysta är.
Finns det lätt skadade som är i psykisk chock, sätt dom i arbete för att förhindra att dom stör eller faller i djupare chocktillstånd. Det är lätt att förvirra sig bort om man är chockad och ofokuserad. Dessutom är all hjälp du kan få nödvändig.
Larma om du inte gjort det, 112.
L- Livsfarligt läge
Ett livsfarligt läge kan uppkomma i olika situationer tex. vid brand, ras, explosion, trafikolycka mm. Du bedömer hur farlig en olycksplats är utifrån den utrustning och kompetens du har. Ställ dig frågorna snabbt:
* Vad har hänt?
* Vilken typ av olycka?
* Hur många inblandade?
* Vilka typer av skador har de inblandade, några livshotande?
* Vad har jag för utrustning/förband att tillgå?
Bedöm olycksplatsen utifrån tre aspekter.
* Finns det någon risk för dig själv?
* Finns det någon risk att olycksplatsen blir mer riskabel?
* Finns det någon risk för de skadade?
När detta väl är bedömt, så har du skapat dig en uppfattning om skadeläget. Se till att larma SOS för räddningstjänst/ambulans på 112.
Fördela ut arbetet på dom som anlänt till skadeplatsen för att kunna optimera och se till att dom med livshotade skador får tillsyn snabbt.
Tips: För att snabbt få ut A och B ur bilden är att man helt enkelt pratar med personen. Kan denne prata "Normalt" så vet vi följande: Fria luftvägar finns och personen har syretillförsel. Då kan man gå på C direkt.
A - Airway and cervikal spine control, fri luftväg och stabilisering av halskotepelaren
Att skapa och bibehålla en fri luftväg på den skadade är det viktigaste i omhändertagandet. Att kroppens syrgasbehov tillgodoses är livsviktigt och prioriteras före alla andra åtgärder i omhändertagandet.
Ett sätt att bibehålla fri luftväg är att placera personen i ett stabilt sidoläge.
Beroende på situation kan käk- eller haklyft behövas för att bibehålla en fri luftväg även om den skadade ligger i stabilt sidoläge.
Kontroller munhåla, finns det föda, spya ect? Försök att avlägsna detta.
Stabilisering av nacke:
Det är viktigt att skapa och behålla en fri luftväg utan att nackskador uppkommer eller förvärras. Alla skadade med betydande skademekanism skall misstänkas ha nackskador tills motsatsen är bevisad.
Manuell stabilisering av halskotepelaren är nödvändigt för att ytterligare nackskador inte ska uppkomma vid omhändertagandet.
När väl fattat stabilisering infunnit sig, får detta ej släppas! Det är den som håller som bestämmer när eventuella lyft sker. Givitviss ser man till att övriga åtgärder är genomfört om man är ensam innan man fattar läge.
Tips: Använd två stabila saker, exempelvis två väskor på var sida om huvudet samt en handuk mellan nacke och mark för att hålla luftvägar och huvud på plats. Detta för att kunna gå vidare till nästa punkt.
B - Breathing, andning
När fri luftväg har skapats, skall den skadades andning undersökas och bedömas enligt:
* Se - andningsrörelserna
* Lyssna - efter andningsljud och
* Känn – efter utandningsluft och bröstkorgrörelser.
Om andning och/el puls saknas - Påbörja omedelbart HLR(hjärtmassage)!
* Föreligger luftvägshinder? Åtgärda!
* Föreligger hjärtstopp? Åtgärda!
Om andning finns - bedöm andetagens frekvens, djup och regelbundenhet. Har den skadade normala värden är antagligen syresättningen tillräcklig.
Andningsfrekvens kan indelas i fem olika nivåer:
* Ingen andning -> 0 andetag/min -> Påbörja omedelbart mun till mun eller mun till maskandning! Kontrollera om det är hjärtstopp.
* Långsam andning -> Mindre än 12 andetag/min. -> Assistera andningen eller ta över andningen.
* Normal andning -> Mellan 12 – 20 andetag/min. ->Observera andningen - kan försämras.
* Snabb andning -> Mellan 20 – 30 andetag/min. -> Observera andningen - kan försämras.
* Onormalt snabb -> Över 30 andetag/min. -> Ha beredskap för assisterad andning. Ta fram sanitetspåsen för att lugna ner andningen!
Ett snabbt sätt att bilda sig en uppfattning om den skadades andning är se och lyssna:
* ser den skadades andning ansträngd ut?
* kan den skadade prata en hel mening utan problem?
C - Cirkulation and bleeding, cirkulation och blödning
Kontroller av blodcirkulation:
Vid kontroller av blodcirkulationen gör man en grov uppskattning av hjärtminutvolymen och genomblödningen av vävnader.
* Puls -> Antal per minut, regelbundet och kvalitet. Detta görs på handled, hals eller ljumske.
* Hud -> Kapillär återfyllnad är ett sätt att mäta genomblödningen i vävnaden.
* Hudfärg & -temperatur -> Blåfärgning och/eller blekhet är ett tecken på syrebrist och/eller dålig cirkulation. Kall hud är ett tecken på dålig genomblödning i vävnaden.
* Fuktighet -> Fuktig hud kan vara ett tecken på dålig genomblödning, chock och/eller smärta.
Åtgärda blödning:
Stora blödningar måste åtgärdas omedelbart då de är livshotande för den skadade.
Yttre och inre blödningar kräver olika åtgärder. En snabb åtgärd vid yttre blödning är att höja den skadade kroppsdelen och skapa ett tryck på såret eller bredvid med fingrarna.
Vid yttre skada används vanligtvis 3 olika typer av förband:
* Tryckförband -> Lägger hårt tryck genom att linda en kompression/gaslinda med kompress, detta upprepas tills blödningen slutat gå igenom. Byt ej förband utan lägg på nytt!
* Täckförband -> Läggs på för att skydda skadan mot smuts, men även för att stoppa blödningar, över bröstkorg och hals för ej tryckförband läggas utan man använder sig av täckförband.
* Pålningsskada -> lägg linda och kompresser kring ingång/utgångshålet och låt pål (järnrör, gren ect) sitta kvar, att på egen hand dra bort denna kan förvärra skadan. Vid en pålningsskada måste objektet operaras bort.
D - Disability, medvetandegrad, rörelseförmåga och känsel
Medvetandegrad kontrolleras för att bilda sig en uppfattning om eventuella skador skalle, nack eller/och rygg. Är medvetandegraden sänkt har personen troligtvis fått en skallskada, men det kan också bero på exempelvis drogpåverkan, sockersjuka eller syrebrist i hjärna.
ABPU-skalan är den som man utbildar personer i fält att rätta sig efter, men själv föredrar jag en kombination av AVPU och RLS, då jag får en bättre uppfattning om den skadade. RLS85 är inte ett måste att man skall kunna, dock är AVPU det.
Medvetandegrad enligt AVPU-skalan:
* Alert -> du märker att personen är helt vaken och klar
* Verbal -> personen reagerar på ditt tilltal
* Pain -> personen reagerar på smärtstimulering från dig
* Unresponsive -> personen är reaktionslös
Medvetandegrad enligt RLS85-skalan:
Kort:
* RLS 1 - Vaken.
* RLS 2 - Slö eller oklar.
* RLS 3 - Mycket slö eller oklar.
* RLS 4 - Lokaliserar.
* RLS 5 - Undandragande.
* RLS 6 - Böjrörelse.
* RLS 7 - Sträckrörelse
* RLS 8 - Ingen reaktion.
Ingående fakta:
RLS1-3 Övre skalan, den skadade är kontaktbar
* RLS 1 - Vaken. Ej fördröjd reaktion. Orienterad.
* RLS 2 - Slö eller oklar. Kontaktbar vid lätt stimulering
* RLS 3 - Mycket slö eller oklar. Kontaktbar vid kraftig stimulering.
RLS 4-8 Nedre skalan, den skadade är inte kontakbar dvs medvetslös.
* RLS 4 - Lokaliserar men avvärjer ej smärta. Den skadade undersökes på rygg med armarna efter sidorna. Vid central smärtstimulering mot käkvinkeln för den skadade någon hand ovanför haknivån eller vid perifer smärtstimulering mot nagelbädden på ena handen för den skadade andra handen över medellinjen.
* RLS 5 - Undandragande rörelse vid smärta. Vid central smärtstimulering vrider den skadade bort ansiktet eller vid perifer smärtstimulering mot nagelbädden drar han tydligt undan armen från bålen.
* RLS 6 - Stereotyp böjrörelse vid smärta. Vid central eller perifer smärtstimulering böjer den skadade på ett långsamt mekaniskt sätt i armbågen och handleden men kan ej lokalisera eller dra undan.
* RLS 7 - Stereotyp sträckrörelse vid smärta. Vid central eller perifer smärtstimulering gör patienten sträckrörelser med armarna eller benen. OBS! Ingen böjrörelse får förekomma. Om både böj- och sträckrörelser förekommer, så noteras böjrörelsen, dvs det bästa svaret.
* RLS 8 - Ingen smärtreaktion. Rör vare sig armar, ben eller ansikte ens vid upprepad kraftig central eller perifer smärtstimulering.
Känsel och rörelseförmåga:
Fråga om den skadade har känsel i händer och fötter är, på detta sätt kontrollerar du nervbanornas funktion.
Fråga sen om den skadade om denne kan röra på händer och fötter, uppkommer det smärta avbryt rörelsen och uppmana personen att vara alldeles stilla.
Avsaknaden av symptom är inte detsamma som att det inte finns någon skada.
OBS: Medvetslösa personer ska behandlas som de har nack- och ryggskador tills motsatsen har bevisats.
E - Expose and protect from the environment, exponera och skydda mot omgivningen
När de viktiga funktionerna är kontrollerade och åtgärdade återstår en helkroppsundersökning på både fram- och baksida. Detta görs för att hitta eventuella andra skador. Åtgärda dessa efter förmåga och behov.
För att förhindra avkylning av den skadade är det viktigt att använda filtar att lägga både över och under kroppen.
När L-ABCDE genomfört, börjar man om på nytt för att upptäcka sådant som man missat. Eller för att upptäcka om den skadade har försämras.
Som ni redan ser är detta hämtat direkt ur läroboken: Prehospitalt omhändertagande - Akutsjukvård i fält. Boken utgiven av Räddningsverket Sverige. Större delen av texten hittar ni på: L-ABCDE - Räddningsverket
RLS85 - Är hämtat ur mitt vaga minne, men det skall vara nästintill korrekt. Använder den dagligen i mitt arbete.
Systertrådar:
Tips för HLR
SweCare - Folk som jobbar inom sjukvården
Utbildningar:
Röda Korset UTB
Kom med frågor och förslag till förändringar/förbättringar
Tackar på förhand er som medverkar till att guiden blir ännu bättre!
"If anyone ask why I fight another man's war, I say nothing. Because they dont want to understand..."