Införskaffade denna förträffliga router för ungefär en månad sedan, är helt klart nöjd än så länge, adaptive QoS är jättelätt att ställa in med dra-och-släpp. Det funkar precis lika bra som cFoS Speed fast det påverkar hela nätverket, spel laggar inte trots att man har flera enheter som laddar ner och upp samtidigt.
Det enda jag kan hitta som är en nackdel är att man inte kan ändra namnet på klienter man lagt till för fasta LAN-adresser i nätverket.
Utöver det så finns det en hel del bra saker, stänga ute virussmittade datorer och enheter från nätverket är riktigt användbart om någon kompis till barnen skulle komma med en smittad enhet och logga in på nätverket för att spela.
Hastigheten på det trådlösa går absolut inte att klaga på, till och med min Galaxy S6 får ut min fulla hastighet på 250/100Mbit, blev lite imponerad trodde inte att telefonen skulle klara av den hastigheten.
Har inte skaffat någon extern disk än dock men det kommer så man kan utnyttja AI-Cloud.