Hej!
Igår fick jag bekräftelse utav Inet's tekniker på deras huvudkontor i Göteborg att mitt gamla grafikkort (R9 Fury) är defekt.
Nu har jag fått lite alternativ. Alternativen lyder: välja nytt grafikkort i samma prisklass, välja dyrare grafikkort och betala mellanskillnad, välja billigare grafikkort och så betalar de mellanskillnaden.
Här kan ni läsa mer om det : #15872747
Vet inte riktigt vad jag ska välja, vilket grafikkort får jag mest prestanda utav pengarna och vilket är mest "passande" just nu, alltså ett smart val?
Mina övriga PC specs är : I7 4790K, asus z97-a, Fractal Newton R3 1000W, Noctua NH-D15, 8gb ram och samsung 500gb EVO SSD.
Notera att jag gärna väljer Nvidia denna gången, var besviken med AMDs mjukvaror och även fast grafikkortet var defekt kan jag inte rå för att jag känner mig lite paranoid för just AMD.