Ny spel- och jobbdator, ~25k
Dags att byta ut min över 5 år gamla dator som ändå har hållit ut bra.
Vad jag är ute efter
Bra prestanda i spel, skall köras i 1440p och 144hz
Sugen på att skaffa VR i framtiden, Valve Index eller något annat nytt
Använder datorn när jag arbetar hemma, då med systemutveckling och har min utvecklingsmiljö i docker. 16 GB intern minne är därför för lite, ser minst 32 men kanske även 64.
Kör på tok för många saker samtidigt så bra multitråd prestanda och gärna flera kärnor
Vill ha minst 1 TB av utrymme, för OS, program och spel. Behöver inte mycket lagringsutrymme då jag har NAS
Digital ljudutgång är ett plus, är lite sugen på en Sonos Beam som högtalare
Jag har ingen stress att byta dator direkt och vet att Zen3 och Ryzen 5000 är på väg och det kan vara värt att vänta på detta. Några andra saker som kan ge stora förbättringar eller minska priset som ni anser kan vara värt att vänta på och som kommer inom några månader?
Gjorde ett litet utkast av bygge så ni kan se vart jag lutar åt i nuläget.
https://www.inet.se/datorbygge/b1190978/i9-3080

Har Fractal Design S redan som jag gillar det skarpt. Tror ett mer kompakt hade varit smidigare. Ser gärna att detta behålls om ni inte har riktig bra argument.
Tänker mig ett 3080 passar bra in i budgeten dock ingen krav på märke eller model.
Gillar 980 Pro, men osäker om moderkortet passar. Då det är PCIE 4?
De andra delarna är något jag mer slängt in får att själv få en känsla av pris.