Byte av moderkort/processor/grafikort - hjälp?
Halloj, fick lite hjälp här på forumet med att titta på nytt moderkort/processor här för ett drygt år sen, men gissar att det hänt grejer på marknaden och nu gäller det även grafikkort. Min budget ligger på max 10 000. Värt att notera att beroende på totalt pris så kanske köpet måste delas upp och då bör nuvarande grafikkort passa i nybygget.
Grejer som sitter i nu som behöver bytas:
Grafikkort: Gigabyte Aorus Radeon RX 570 HDMI 3xDP 4GB (PCI Express 3.0)
Moderkort/processor: H97 PC Mate(MS-7850) med Intel(R) Core(TM) i5-4690 CPU @ 3.50GHz, 3501 Mhz, 4 Core(s), 4 Logical Processor(s). Det är 32 gb ram instoppat (ddr3).
Grejer som flyttar med:
PSU: Corsair CV550
1x 120 gb SSD
1x 2 TB HDD
1x 1 TB HDD
Sitter i ett Kolink stronghold, kyls med fläkar - 1 noctua 120mm och 2 som följde med chassi.
Datorn körs med en 120 gb SSD för system och en 2 TB HDD plus en extra 1 TB HDD. Windows 10 Home 64. Ssd och PSU bytt förra året. Hade hoppats att grafikkortet skulle orka ett tag till, men med t.ex Dragon Age Inquisition så måste spelet köras på alla lägsta grafikinställningar, försökte höja en grej i grafikinställningarna (textur) och grafikkortet kraschade. Gissar därför att det är bättre att byta även det då det är nått år, dessutom köpt begagnat.
Program som måste gå att köra:
Photoshop
Indesign
After Effects
(just nu inte kompatibelt med CC, men hade CC 2017+2019. Nu tillbaka på gamla cs6 men vill gärna kunna köra CC suiten.....)
Dragon Age Inquisition
Hatch digitizer 2
Cameo v7
sims 4
blender
Photoshop och indesign går ofta samtidigt och förhoppning är att datorn ska klara nya Dragon Age när det väl kommer, men även typ Witcher 3. Det får gärna orka Inquisition på något högre inställningar än minimum - måste absolut inte klara högsta inställningarna, men lite bättre vore trevligt.
Fick sist tips om: Moderkort: ASUS PRIME B560-PLUS moderkort
RAM: Corsair Vengeance LPX Black 32GB (2x16GB)
CPU kylare: be quiet! Pure Rock 2
Processor:Intel Core i5-10600KF ELLER Intel Core i5-11400F men det kanske finns annat nu.
Enormt tacksam för hjälp! Bygghjälp har jag, men ingen aning om komponenter.