Script som döljer/visar ikoner automatiskt för OLED skärmar

Permalänk
Medlem

Script som döljer/visar ikoner automatiskt för OLED skärmar

Hej!
För er som kör utan skrivbordsikoner för att motverka burn-in på OLED skärmen, så kan man få det bästa av båda världar.

Vill dela med mig ett litet script jag gjort i autohotkey för att automatiskt dölja/visa skrivbordsikoner beroende på aktivitet.
Ikonerna döljs automatiskt efter några sekunder om ingen aktivitet upptäcks på skrivbordet. Musclick på skrivbordet visar ikonerna igen.

Spara som .ahk eller kompilera din egen .exe och lägg i autostart. Bifogar källkoden för transparans och möjlighet till att göra egna justeringar efter behov.

Kända brister är att det inte lirar väl med "slideshow" wallpapers (fungerar utan fade in/out animationen) varför jag även har lagt till kod för att byta bakgrund också.
Den förinställda mappen för wallpapers är "D:\wallpapers\" så lägg alla bilder där som ni vill ska bytas slumpmässigt var 15min eller så.

https://codefile.io/f/eTed61MmC7
google-drive länk - källkod
google-drive länk - kompilerad .exe

Om någon kan lista ut varför slideshow wallpaper mode beter sig annorlunda samt hur jag kan fixa transparansen rätt där vore en bonus Det är som att alfalagret bakom ikonerna som normalt sett är transparant blir opak svart även om transparansen ställs in till 0%. Jag lyckas inte åberopa SetLayeredWindowAttributes med rätt syntax för att felsöka vidare :/

Permalänk
Medlem

Coolt, låter som en sån där grej man inte visste att man ville ha. Jag flyttar ikonerna manuellt ibland men det är ju lätt att glömma.

Ska testa.

Edit: @windblownsnow Hmm jag lyckas inte kompilera nåt, jag har ingen erfarenhet av Autohotkey. Skulle du kunna ladda upp en körbar fil kanske?

Permalänk
Medlem

@Frux Nu finns även .exe enligt önskemål