Skrivet av Dimestam:
Syftet med lagen är att skydda konsumenter mot oseriös prissättning, inte att skapa en lucka där folk ska kunna utnyttja butikers ärliga misstag. Jag tycker mig se ett ganska tydligt mönster när sådana här "felpriser" uppmärksammas.
Först kommer vågen av folk som "testar" att lägga en beställning och accepterar att de kanske inte får sin vara. Sedan kommer nästa grupp, de som går all in för att kräva sin "rätt" till felet, mejlar kundtjänst, postar på sociala medier, hotar med Konsumentverket och försöker pressa ut en vinst.
Det är rätt grisigt beteende. Att se en sannolik miss och ändå försöka kräva "sin rätt" är inte att stå upp för konsumenters rättigheter, det är att urholka dem. När folk utnyttjar systemet på det här sättet så skapar det bara misstro mellan alla parter. Mer krångliga villkor och i förlängningen att det blir sämre för alla.
Man kan också vända på det och se det ur ett konsumentperspektiv.
Komplett är inte en liten aktör utan en av Nordens största e-handlare och äger flera av de svenska aktörerna som Netonnet och Webhallen. De har valt att ersätta manuella kontroller och arbetskraft med automatiska robotsystem som ska sänka priser för att hålla jämna steg med konkurrenters prissättning och bråka om första platsen på Prisjakt genom att lägga sig någon krona under.
Liksom många andra aktörer kör de med konstanta kampanjer och överöser konsumenters mailkorgar med lovord om "REA UPP TILL 50%", "GALNA PRISER ENDAST I HELGEN", "UPP TILL 50% PÅ REAFAVORITER". Det är Black Friday, Black Week, Black Month, Cyber Monday, Mellandagsrea, Påskrea, Helgrea, REA REA REA HELA TIDEN.
Hur ska man som vanlig konsument ha koll på exakt vad varje enskild produkt bör kosta? Det fuskas ständigt med överstrukna ordinarepriser som kanske gällde för två år sedan och sedan dess har produkten konstant varit sänkt långt under det. Ändå är det det första priset som visas överstruket på beställningssidan och de procentuella rabatterna som visas blir då uppemot 50%.
Konsumentköplagen med flera är till för att skydda konsumenter mot dessa företagsjättar som har en enorm makt på marknaden. De hade aldrig tillkommit om företagen spelat schysst.
Tror du att Komplett hade frånträtt ett avtal om det varit tvärtom att du köpt något dyrt, väntat tills distansköplagen, eller deras eget öppet köp slutat gälla, och sedan som konsument försökt slingra dig ur avtalet? Det hade aldrig hänt. På samma sätt bör Komplett äga sitt misstag och faktiskt leverera när de skickat ut orderbekräftelser där de bekräftat köpet.
Det händer gång på gång att olika aktörer lägger ut bra erbjudanden och sedan avbryter efter några dagar med ett "ooops det blev visst fel, vi frånträder detta nu". Se bara i fyndtråden hur svårt det är för gemene man att avgöra om något är för bra för att vara sant eller inte. Där började diskuteras om andra "fynd" kunde vara felaktiga prissättningar från Komplett. Vissa som var extremt insatta kunde dock komma fram till att nej, trots samma procentsats som det här grafikkortet var nog dessa korrekt prissatta. Just eftersom Komplett fuskar med sina ordinarie priser. Majoriteten av de som slog till på grafikkortet bör kunna hävda att de handlat i god tro för det är otroligt svårt i en värld med konstanta reor uppemot 50% att avgöra vad som är ett skäligt pris eller inte.
Konsumenter måste kunna lita på att priserna som annonseras gäller, annars blir det en lekstuga där företagen kan friskriva sig från sina egna misstag gång på gång. Det underminerar hela konsumenträtten. Det är bra om de får en smäll på fingrarna när det nu återigen blivit tokigt.
Sluta försvara företag som kör över sina kunder när de omsätter miljardbelopp. De har råd att anställa någon som kontrollerar att de prissätter sina varor på ett sätt de själva är nöjda med.