Permalänk
Medlem

Temperatur på CPU

Hej! Har idag en 3900x som är kyld med en luftkylare vilket i detta fall är en noctua u12s, när jag spelar COD och har hwmonitor uppe är cpun som max uppe på 86 grader är detta något jag bör oroa mig över? Någon som har något tips? Vill helst inte lägga tusen kronor till på en kylare.

Permalänk
Medlem

inget du behöver oroa dig om. Ryzen sakta ner om tempen är för hög så länge du inte har pyllat med inställningar i bios:en.
ett tips för att förbättra saker kan var att om du nu bara har 1 fläkt på kylaren att sätta ditt en till. so det blir push pull.

Visa signatur

GamingRig: Cooler Master NR200P/ASUS ROG STRIX B550-I GAMING/AMD Ryzen 5 5700G/Noctual NH-D12L/ASUS PRIME Radeon RX 9070 OC 16GB/Corsair SF750 Platinum/Kingston Fury Beast 2x16GB 3600MHz CL18/