Tjena, första inlägget här för mig, men behöver verkligen hjälp, känner jag.
Jag har (mot bättre vetande) gett mig på att bygga en ny PC i ett gammalt chassi.
Efter mycket möda är jag nästan klar, men nu har en kabel (USB 3.0) som går direkt från INSIDAN av frontpanelen till en USB 3.0 port på bakpanelen av moderkortet gått sönder.
Själva "huvudet" på kabeln som stoppas in i porten har gått av, helt.
Den här kabeln verkar, från vad jag kan se, sitta fast stenhårt i frontpanelen, och inte i en vanlig port som man enkelt skulle kunna lossa sladden ifrån.
Jag är redan medveten om att jag nog borde byggt i ett nytt chassi, men nu är jag ju faktiskt nästan klar med fanskapet, så jag vill gärna veta hur körd denna kabel är, och om jag kan göra något åt det.
Kabeln sköter förmodligen bara USB 3.0 porten på frontpanelen, men det vore ju fint om man inte hade en död sladd hängandes inuti datorn, utan istället en 3.0 port på fronten som funkar.
Bild på insidan av frontpanelen, grov rosa kabel är den förutnämnda:
Bild på baksidan, tagen innan sladden blev av med huvudet:
Manual till specialutgåva av chassit, den faktiska manualen existerar tillsynes inte längre:
Chassi PDF
All hjälp uppskattas!