Det är väldigt trevligt med kvalitet, och nog har man dragit sönder både Kamaza, Bacho och Biltemahylsor.
3 separata "arbetsbänkar" och dubbla antalet verktygsuppsättningar i garaget, och kan ärligt talat inte säga att det är en jätteskillnad mellan kvalitetshylsor och Biltema i 99% av fallen, å då pratar vi 70-80 tals Bacho/Kamasa med mera.
Däremot är det stor skillnad på spärrskaft, ledhandtag och annat med mekanik när det får utstå lite hårdare tag.
@underwatch
Det som gör att jag hade backat från Meec-satsen där är väl främst att det är en hel del verktyg du antagligen inte kommer använda. Men sådana stora torx kan absolut vara trevligt för lite gräsklipparmek.
Köp du den satsen, och köp nytt av bättre sort av de grejerna du använder ofta, eller när saker börjas slitas, 599:- för en "grundsats" är väldigt billigt.
Det du bör köpa omedelbart är dock en riktig blocknyckelsats, det är inte ett komplett kit du får med, och att inte få med t.ex en 15mm blocknyckel känns som riktigt skum prioritering från deras sida.
Blocknycklar är viktigt med bra material, mindre förlåtande med dåliga toleranser och svagt stål i dem.
En sats med ledhylsnycklar är även det en god investering.