Köpråd surfplatta för film och pianonoter

Permalänk
Medlem

Köpråd surfplatta för film och pianonoter

Tänkte köpa en surfplatta för att låta barnen titta på film i bilen men framförallt ha som notvisare till äldsta dotterns pianospel.

Har egentligen inga direkta prestandakrav men vill ju inte att den ska kännas seg efter två år..

Velar egentligen mellan Samsung Tab A8 och Tab S7 FE där den större skärmen lockar med FE samtidigt som S-et borgar för lång livslängd.

Men den är dubbelt så dyr och även om pengarna inte saknas egentligen vill jag ju inte sitta med massa överprestanda som ändå går förlorad när ungarna tappar den i golvet 😒

Visa signatur

(Hackintosh) late 2011: Gigabyte H61M-DS2 | i5 3470T | MSI N210 D512D2 | 8 GB XMS3 | Crucial m4 265 GB | Windows 10

Permalänk
Skrivet av Dava:

massa överprestanda som ändå går förlorad när ungarna tappar den i golvet 😒

Jag kommer inte säga bu eller bä om valet av platta, men rätt svar på ditt citerade problem är att kolla vad dina försäkringar täcker samt hur mycket extra det skulle kosta att få en bra allrisk- eller elektronikförsäkring. 🙂