Permalänk
Skrivet av medbor:

Det beror ju på ditt behov. Jag själv brukar sällan använda mer än en extern

Jo det är sant. Tänker att man kan skaffa en extra bred skärm lika gärna som 2 st.

Permalänk
Skrivet av dave:

Vill du lägga runt 20 skulle jag verkligen rekommendera att satsa på en Pro. Ofantligt mycket bättre skärm och andra faktorer som också lämpar den bra för ”pro” - användning som programmering.

Ingen direkt märkbar skillnad i prestanda på M-chipen än för normalt bruk och knappt märkbar kompileringstidsskillnad.

Kika på en pro och dess miniledskärm om du har möjlighet.

Här finns en bra deal:
https://www.macrent.se/produkter/macbook/macbook-pro/macbook-...

Jag kollade upp detta spår ytterligare och det slutade med att jag till slut köpte en Pro 14" M2 Pro 10-core 2023 512GB/16GB i nyskick från Refurbed. Priset 20,6k. Så stort tack för tipset. 😆

https://www.refurbed.se/p/apple-macbook-pro-2023-m2-14/

Permalänk
Medlem
Skrivet av Ceaseless:

Jag kollade upp detta spår ytterligare och det slutade med att jag till slut köpte en Pro 14" M2 Pro 10-core 2023 512GB/16GB i nyskick från Refurbed. Priset 20,6k. Så stort tack för tipset. 😆

https://www.refurbed.se/p/apple-macbook-pro-2023-m2-14/

Härligt! Best of both worlds med M2 också så behöver du inte oroa dig för att den kommer bli obsolete

MBP 14" är också väldigt portabel och inte så stor skilnad mot MBA. Den senare är som en mindre version men det är inte en dator man lägger i kuvert längre som i Steve Jobs introduktion.

Som begagnad är det kanske oklart hur batteriet ser ut. Men kan nämna anekdotiskt att min MBA är nere på 91% hälsa nu och det är ändå absolut inga problem med dess världsledande kapacitet. MBPn nere på 95% och är inte heller något som märks.

Permalänk
Medlem

Grattis till ett bra köp! Återkoppla gärna batteristatus när du fått den, är lite nyfiken!

Görs enklast med programmet coconutBattery:
https://coconut-flavour.com/coconutbattery/

Permalänk
Skrivet av lambdan:

Skolan har bra rekommendation, skulle inte heller köpa en Mac som inte har Apples egna chipp.
Vad gäller RAM så är det en bra rekommendation också, 8 GB räcker bra så länge man inte gör någon utveckling. Jag körde Unreal + Android Studio på min Air med M1/8 GB RAM en vecka när jag var på ett evenemang och jodå det fungerade, men varken jag eller datorn tyckte om det.
Jag köpte nu 48 GB till Macen jag har nu men det är för jag håller på mycket med Dockers och VMs. 16 hade jag nog nöjt mig med annars.

Kolla sidor som Mresell och Inrego. Inrego hade för inte så länge sen en 16" MBP med M1 Max och 32 GB RAM för typ 17k.

Vad gäller SSD hade jag tagit minst 512 GB, räcker långt då man tenderar att inte ha massa 100GB+ spel installerade
256 känns tight men hade nog funkat också to be fair.

Svindyrt pris på begagnade macbooks där.

Permalänk
Skrivet av edson:

Grattis till ett bra köp! Återkoppla gärna batteristatus när du fått den, är lite nyfiken!

Görs enklast med programmet coconutBattery:
https://coconut-flavour.com/coconutbattery/

Nu har den till slut kommit. Förutom att Refurbed använder sig av FedEx (som strulade) är jag mycket nöjd.

Batterihälsan om man kollar i iOS är 100% och i Coconut är den 99.4%. Endast 2 laddcykler. Hela laptopen verkar vara helt oanvänd, finns inte en skråma på den.