Permalänk

Bygga dator för att sedan sälja

Hejsan!
Tänkte kolla om det kan vara värt att köpa helt nya komponenter till bra pris, tex via ”dagens fynd”/andra reor. För att sedan bygga ihop och sälja för att tjäna lite pengar? Eller går komponenterna ner i värde så pass mycket när man öppnar från förpackning, att det kanske inte är värt?

Vad tror ni annars om att köpa begagnade komponenter från marknaden och bygga dator till försäljning?

Permalänk
Hedersmedlem

Första biten är det förmodligen inte, finns extremt sällan marginaler kring nypris som även ska täcka tid och arbete inom det spannet folk är villiga att betala dig som mellanhand jämfört med en välkänd butik.

Att leta begagnade spridda delar och är kanske en annan femma, men även där ska man nog inte räkna med att det går alltför smort. Å andra sidan kan man ge det ett försök utan att satsa alltför mycket, alltid finns det väl någon som vill ha en billig dator som klarar Youtube och Minecraft typ, och inte har kunskapen eller tid att jaga delar själv.

Visa signatur

*-<|:C-<-<

Nytt namn, samma bismak.

Permalänk
Medlem

Det finns redan flertalet mer eller mindre seriösa som gör det senare. alltså köper begagnat, bygger ihop och säljer. hittills har jag aldrig sett en positiv upplevelse av det konceptet.
Att köpa nya saker till retail-pris och sälja med vinst som privatperson är nog nära på omöjligt. starta ett företag och köp via riktiga kanaler så kanske du har en möjlighet att göra en viss vinst.