När det gäller spel (antar att de är det du är ute efter) så är AMD något billigare än Nvidia generellt, alltså lite mer prisvärd.
Båda har väldigt snarlika funktioner utöver att Nvidia är bättre gällande raytrace i spel och har en lite bättre uppskalning (DLSS).
Generellt är inte raytrace så intressant än idag, speciellt om man spelar CS och andra lite mer snabba spel, uppskalningen må vara bättre hos Nvidia men är inte i närheten värt de pengar som de generellt kostar mer att ha. AMDs uppskalning är väldigt bra idag men inte bäst.
Titta på tester för de spel du är ute efter och se över med dagens priser för att räkna "prestanda per krona" för dig.
Några av AMD korten har gått ner en del då dem kommer släppa sin nästa generation inom en snar tid samt så kommer Nvidia med sin nya 5000 serien till början av nästa år.
Ryktas om att nästa AMD generation blir mer prisvärda för mellanklassen, kan du vänta så kommer Black Friday snart med eventuella bra deals för denna generations kort (tror de vill sälja ut innan nylanseringen) eller till Jan/Feb för trolig släpp för nästa kort.