Läser man intervju och tittar på vad verkar gå fel ser det primärt ut att handla om timing-relaterade problem.
Det lär i sin tur ha sina rötter i att det finns race-condition buggar och andra timing-relaterade tanke-vurpor i koden som bara "råkar fungera" när man kör på Switch, men som på Switch 2 får helt annat timing som då triggar buggarna. Även PS5 och XSX har ju haft den här typen av problem med att köra spel från föregående generation.
Gissar att väldigt nära 100 % av de spel som har problem i uppstarten lider av just detta.
Inte helt oväntat att Switch 2 skulle få dessa problem när GPU-delen verkar vara "upp till x10" snabbare och CPU-delen lär vara i alla fall 3x snabbare (i genomsnitt). D.v.s. potentiellt väldigt annorlunda timing i de fall det bara "råkade bli rätt" p.g.a. att Switch HW hastighet råkade diktera timing.
Denna typ av problem kan hanteras på lite olika sätt. Bästa sättet är att rätta buggen/buggarna. Men går ju också att göra en "emuleringslager" var mål är att minska prestanda så att timing matchar originalet "tillräckligt bra". Fördelen är att det går att göra utan tillgång till källkod, nackdelen är att det måste göras specifikt för varje fall (en del av jobbet att få emulatorer att fungera är denna typ av jobb).
Sen fanns ju en del spel som använde fysiska funktioner som inte finns på Switch 2. De lär ju aldrig fixas, om man nu inte på något sätt även emulerar dessa fysiska funktioner på något sätt.
Du verkar hitta svårigheter precis överallt, även där de inte borde finnas!
Vet inte vad du försökt emulerat, den teknik som i stort sätt alla använder idag för att översätta mellan ISA har en akilleshäl. Det tar väsentligt längre tid att starta programmet då det händer en del rätt dyra beräkningar när man översätter mellan ISA.
Så program som körs i stora antal under relativt begränsad tid, typexempel kompilator, fungerar illa med tekniken Rosetta 2, Prism och FEX-Emu använder. Det fungerar däremot utmärkt med just spel då de typiskt kör relativt länge.
Och för program som kör "relativt länge" har vi idag prestanda som bara för 10 år sedan kändes otänkbart. Den M4 du nämner kör, i genomsnitt, x86_64 program snabbare än någon annan mobil/laptop CPU med TDP under 50 W (vilket på så många sätt är "bonkers"). Så vad pratar vi om, kanske 500-1000 gånger snabbare än en 486DX2@66MHz?
Fast är det någon som egentligen inte begriper varför Nintendo m.fl. inte gillar emulatorer.
För varje person som faktiskt köper de spel de kör i sin emulator finns 100 som använder det för piratkopiering. Att försöka stödja en marknad med <=1% andel är väldigt sällan ekonomiskt vettigt, det fungerar bara om man kan ta extrema marginaler.