Hej köpråd sambo ny laptop hjälp snälla :D

Permalänk

Hej köpråd sambo ny laptop hjälp snälla :D

Hejsan alla kloka sweclockers jag hade behövt lite hjälp, kikar på en laptop till sambon då hon ska börja plugga i augusti, datorn kommer användas till allt som har med skola att göra, men hon vill gärna kunna spela lite lättre spel ochså, T.e.x Sims, Beyond: Two Souls, a plagues tale, lite såna liknande spel. har kikat på dessa länkar nedanför
https://www.netonnet.se/art/dator-surfplatta/laptop/laptop-17...

https://www.elgiganten.se/product/datorer-kontor/datorer/lapt...

https://www.elgiganten.se/product/datorer-kontor/datorer/lapt...

vi har en budget på ca max 10k om ni har några förslag eller kan hjälpa mig hitta bäst av dem 3 jag länkade. är väldigt dålig på just laptops

Permalänk
Medlem

har inte hittat något liknande och kan inte så mycket om intel nya grafikkort så jag tycker acer datorn från netonnet är bästa valet.

Permalänk
Medlem
Skrivet av tigertand2:

Hejsan alla kloka sweclockers jag hade behövt lite hjälp, kikar på en laptop till sambon då hon ska börja plugga i augusti, datorn kommer användas till allt som har med skola att göra, men hon vill gärna kunna spela lite lättre spel ochså, T.e.x Sims, Beyond: Two Souls, a plagues tale, lite såna liknande spel. har kikat på dessa länkar nedanför
https://www.netonnet.se/art/dator-surfplatta/laptop/laptop-17...

https://www.elgiganten.se/product/datorer-kontor/datorer/lapt...

https://www.elgiganten.se/product/datorer-kontor/datorer/lapt...

vi har en budget på ca max 10k om ni har några förslag eller kan hjälpa mig hitta bäst av dem 3 jag länkade. är väldigt dålig på just laptops

Du har länkat till tre rätt olika datorer. En har 14" skärm, en har 15,6" skärm samt en har 17" skärm.
Har skärmstorleken betydelse måste den få en högre viktning vid valet av dator.
Datorn hos NetOnNet saknar specifikationer. Det är sannolikt en tung dator. Skall din sambo ha den i skolan och hemma kommer den att bli tung att bära omkring med.
Vad jag kan hitta på nätet om den är att den bör väga över 2,5 kg.

Fråga din sambo om din sambo är beredd att bära omkring på en dator som väger över 2,5 kg.

Prestandakraven för en bärbar dator och de spel som din sambo vill spela är inte jättehöga.

Ta ett varv till med din sambo om bärbar dator.
Det som är viktigt att ta ställning till innan ni kikar på nya tänkbara alternativ är:

1. Hur mycket i vikt kan din sambo tänka sig bära omkring på? Datorn hos NetOnNet väger drygt 2,5 kg. Har ni något hemma hos er som väger så mycket, t.ex. 2 stycken 1-liters mjölkpaket, be din sambo bära på detta för att känna på vikten.

2. Hur stor skall skärmen vara? Ju större skärm desto klumpigare dator att bära på.

3. Hur höga inställningar i spelen är hennes minimikrav? Lägre inställningar innebär lägre krav på hårdvaran.

Det finns flertalet datorer under 10000 kronor som klarar spelen men i olika grader av inställningarna i spelen.

Om datorn hos NetOnNet tilltalar dig, (medlemspris just nu är 9990 kronor) bör du ta en funderare på om inte Inets produkt, MSI Thin A15 är ett bättre alternativ. Inets ordinariepris är 9990 kronor.
Processorn är nyare är den hos NetOnNet. NetOnNets dator har en Intel-processor generation 12 av Core-serien. Den lanserades år 2022. Idag finns generation 16 ute på marknaden.
Processorn i Inets dator är en processor som lanserades år 2023.

Processorn i Inets MSI-dator är kraftfullare än Medion-datorn hos NetOnNet.
Grafikkortet är lite vassare i MSI-datorn hos Inet än Medion-datorn hos NetOnNet.
Vikten på datorn hos Inet är 1,83 kg. Det är drygt 0,7 kg lättare än Mediondatorn.
Skärmen på datorn hos Inet är 15,6" (vilket förklarar den lägre vikten) mot 17" hos Medion-datorn.

Om Medion-Datons hos NetOnNet är tänkbar, ta en funderare på om det trots allt kan vara idé att välja datorn hos Inet istället.
Samma pris (om du är medlem hos NetOnNet), bättre prestanda hos Inet samt lägre vikt hos Inet.

https://www.inet.se/produkt/1976589/msi-thin-a15-ryzen-7-16gb...

Innan ni bestämmer er, fundera ändå på de tre punkterna jag skrivit. Din sambo behöver sannolikt inte en så kraftfull bärbar dator som MSI- och Medion-datorerna ovan.

Återkom om du vill så skall vi kika vidare på förslag till din sambo.

Permalänk

Hej Marathonkillen vi tackar för klockt svar har diskuterat och pratat lite med sambon. bra tänkt med vikten,
sambons utbildning kommer efter första 3 veckorna vara på stor del distans utbildning ca 50/60 % så här står det i hennes välkommsbrev
Lärplattform
Vi använder sig Google Classroom som är webbaserad.
Du behöver:
• En stabil internetuppkoppling
• En modern webbläsera ( Internet Explorer 11 eller Google Chrome)
• Tillgång till webbkamera och mikrofon för digitala föreläsningar, seminarier och
redovisningar. 'mikrofonen löser vi externt'
Vi kommer även att arbeta i andra Google-appar, t.ex. Google Drive.
och sen är det att hon vill kunna spela lite spel om kvällarna
äger idag en 15.6 tums laptop vilket hon är nöjd med storleksmässigt.
kikade lite på den på inet verkar ju trevlig såg dem hade en annan med MSI Cyborg 15 - i7 som va nedsatt från 16-11k

så runt 15 tums skärm
kunna spela lite berättarspel på iaf hög inställning ser a plagues tale rekommenderar GeForce RTX 3070/Radeon RX 6800 XT
men kommer vi till såna rekommenderande hårdvaror kan hon spela på min stationära. men något mitt i mellan iaf.

Permalänk
Medlem

Tack för informationen. Jag hittar inga bärbara datorer med RTX 3070/RX 6800 XT som är prisvärda. Med bakgrund till övrig information och att ni tittat på MSI Cyborg 15 - i7, som Inet sänkt priset till 10900 kronor

https://www.inet.se/produkt/1976223/msi-cyborg-15-i7-16gb-512...

börjar jag från toppen och jobbar mig nedåt.

I toppen sätter jag en HP-dator som HP säljer från sin egna butik. Det är en Victus Gaming Laptop 16-s1013no och priset är 10900 kronor just nu.
Processorn är en AMD Ryzen 7 - 8845HS och den är något vassare än den Intel Core i7-13620H som sitter i MSI-datorn Inet prissänkt.
Minnesmodulerna är något snabbare också, 5600MHz mot 5200MHz.
Drifttiden för HP-datorn anges till upp till 7,5 timmar medan MSI-datorn uppges ha upp till 5 timmars drifttid.
HP-datorn har en något större skärm, 16,1" mot MSI-datorns 15,6".
Det i sin tur gör HP-datorn tyngre, 2,33 kg mot MSI-datorns 1,9 kg.

https://www.hp.com/se-sv/shop/products/laptops/victus-gaming-...

Nästa dator hittar vi hos Inet och är en MSI-dator. Den är i princip identiskt med den MSI-dator som Inet sänkt priset till 10900 kronor, som ni tittat på.
Det som i huvudsak skiljer dem åt är processorn och priset.
Det sitter en AMD Ryzen 7-7735HS i datorn och den presterar i princip lika bra som Intel-processorn i MSI-datorn för 10900 kronor.
Minnena som sitter i AMD-versionen är något långsammare, 4800MHz mot 5200MHz i Intel-versionen. Det är inga stora skillnader och kommer sannolikt inte att märkas.
En USB-port mer i AMD-versionen.
Batteridrifttiden uppges till 4,5 timmar hos AMD-versionen, trots att AMD-processorn är aningens mindre energihungrig, mot 5 timmar för Intelversionen.
AMD-versionen väger 1,86 kg mot 1,9 kg för Intelversionen.

Priset för AMD-modellen är idag 9990 kronor mot Intel-modellens 10990 kronor.

https://www.inet.se/produkt/1976589/msi-thin-a15-ryzen-7-16gb...

Slutligen en dator till betydligt lägre pris men också lägre prestanda. En MSI-dator hos Komplett för 7990 kronor, MSI Thin 15 B13U.

Skärmen är 15,6" så den faller inom önskemålet. Grafikkortet utgörs av ett RTX 3050, vilket är lägre än det ni önskar. Processorn däremot är en Intel Core i5-13420H och den presterar bra i förhållande till de övriga, även om den inte når upp till dem.
DDR4-minnen mot DDR5 hos de andra och därmed också lägre hastighet på minnena.
Vikten är 1,86 kg och jag tar med den just som ett alternativ till ett lägre pris än de övriga:

https://www.komplett.se/product/1311365/gaming/gamingdator/ga...

Det finns datorer hos Inet, Power och Elgiganten. Men de jag hittat kostar lite mer än de ovan nämnda och då med likvärdiga specifikationer. T.ex. har NetOnNet denna Acer för 10490 kronor med en prestanda som motsvarar MSI-datorn hos Inet för 9990 kronor:

https://www.netonnet.se/art/gaming/gamingdator/barbar-gamingd...

Webhallen har en Acerdator som är nästan lika bra som MSI-datorn hos Inet, den som kostar 9990 kronor. Acerdatorn kostar 8990 kronor och den primära skillnaden är grafikkortet. Acer har RTX 4050 medan MSI-datorn har RTX-4060.
Webhallen är inte en butik jag föreslår att ni handlar från. Det är extremt svårt att komma i kontakt med kundtjänst. Får ni problem med datorn får ni också problem med att få den åtgärdad, just för att Webhallens support är näst intill obefintlig.
Men här är Acer-datorn:

https://www.webhallen.com/se/product/369880-Acer-Nitro-V-15-A...

MSI-datorn hos Inet för 10900 kronor finns även hos Webhallen för samma peng:

https://www.webhallen.com/se/product/381785-MSI-Cyborg-15-A13...

Inets kundtjänst är mycket närvarande och ni får hjälp per omgående om något skulle strula. Inet är ett mycket bättre val att handla från än Webhallen. Jag tar med Webhallen enbart för att visa vad de också har.

Det här är vad jag kan hitta och som hamnar inom ramen för era önskemål. Det går att komma ner i pris om prestandakraven på datorn sänks.

Permalänk
Medlem

Denna blir svårslagen i pris/prestanda:

#20917260

Starkt integrerat grafikkort.

"6291 kr med rabattkod MEMBER25JULY enligt Diskussionstråden"

Permalänk
Medlem

Först, HP-datorn hos HPStore är slutsåld.

För att kunna använda rabattkoden MEMBER25JULY krävs att du skapar ett konto hos Elgiganten. Därefter skall du bli klubbmedlem och acceptera villkoren för klubbmedlemsskapet. Innan du gör det, läs villkoren som Elgiganten har för sin kundklubb. Jag har läst villkoren men det är drygt ett år tillbaka. När jag blev tillfrågad att gå med i kundklubben läste jag igenom villkoren för att därefter tacka nej. Men det är jag det.

Om rabattkoden MEMBER25JULY fungerar på alla produkter hos Elgiganten kan jag, av förklarliga skäl, inte testa. Men du kan testa själv om du vill, under förutsättning att du skapar ett konto och accepterar villkoren för att bli klubbmedlem.

Jag använder Inet-datorn med AMD-processor som jämförelseobjekt, den som kostar 9990 kronor:

https://www.inet.se/produkt/1976589/msi-thin-a15-ryzen-7-16gb...

Du skulle i så fall kunna kika på denna Asus-dator, som kostar 9990 kronor före en eventuell rabatt. Koden uppges ge 10% i rabatt om den fungerar. Det innebär i så fall att priset sänks från 9990 kronor till 8991 kronor.

Skärmen på Asus-datorn är 16". Inetdatorn har 15,6".
Processorn i Asus-datorn är en Intel Core5-210H. Den är något klenare än AMD-processorn i Inetdatorn.
Grafikkortet i Asus-datorn är RTX 4050 medan det är ett RTX 4060 i Inet-datorn. 4050 är lite klenare än 4060 men är fullt tillräckligt ändå för din sambos ändamål.
Minneshastigheten i Asus-datorn är 5600MHz medan de är 4800MHz i Inetdatorn. Skillnaden är inte särskilt stor men här är det fördel Asus.
Asus-datorn väger 1,95 kg medan Inetdatorn väger 1,86 kg.
Asus-datorn har 2 års garanti. Ingen uppgift om Inetdatorn så utgå från 1 år.
Jag hittar ingen uppgift om batteridrifttid på Asus-datorn.

Asus-datorn ger er, om rabattkoden fungerar och ni accepterar klubbvillkoren, ett pris som är nästan 1000 kronor lägre.

https://www.elgiganten.se/product/gaming/gaming-pc/gaming-lap...

Elgiganten har också en HP VICTUS 15 R5-8HS till priset om 9990 kronor. Om rabattkoden fungerar blir priset även här 8991 kronor.

Skärmen är 15,6".
Grafikkortet är identiskt med Asus-datorn, RTX 4050, d.v.s. något klenare än Inet-datorn.
HP-datorn har en AMD Ryzen 5-8645HS-processor. Den är i princip likvärdig processorn i Inet-datorn men förbrukar lite mer energi.
Minneshastigheten är 5600MHz, precis som i Asus-datorn.
Vikten på HP-datorn är 2,29 kg.

https://www.elgiganten.se/product/gaming/gaming-pc/gaming-lap...

Slutligen en Acer-dator, Nitro 14 R5-8HS. Priset är 10076 kronor. Om rabattkoden fungerar blir priset 9069 kronor.

Acer-datorn har en AMD Ryzen 5-8645HS-processor. Den är i princip likvärdig processorn i Inet-datorn men förbrukar lite mer energi.
Grafikkortet är ett RTX 4050, som de två andra datorerna hos Elgiganten.
Skärmen är 14,5" och blir den minsta av de tre från Elgiganten.
Minneshastigheten är 6400MHz, vilket är den snabbaste minneshastigheten hos alla nämnda datorer. Det påverkar prestandan positivt.
Vikten är 2,02 kg.

https://www.elgiganten.se/product/gaming/gaming-pc/gaming-lap...

Om rabattkoden hos Elgiganten även fungerar för de tre omnämnda datorerna kan de vara ett alternativ för er.