Permalänk
Medlem

VLC med 3D funktion?

Som rubriken lyder... Jag söker en mediaspelare som kan spela upp filmerna i 3D. Jag provade ladda ner VLC nighty eller något sådant men det funkade inte. Är ny inom 3D-området så jag har inte så stor koll vad som gäller.

Jag använder mig av Nvidia 3D vision. Har det någon betydelse?

Vilken är bäst? Helst gratis!

EDIT; Jag har hittat en spelare, Stereoscopic Player, men det funkar inte? Vad är felet? När jag kollar på "medcinska bilder" eller vad det nu är funkar 3D'n men när jag tittar på filmen ser jag likadant utan och med glasögon, 3D'n är där men glasögonen ger ingenting i filmen? Snälla hjälp mig!

NY EDIT; Självklart så när jag hittar funktionen, måste jag köpa det. Finns det ingen gratis version?
Tack på förhand! / Kuttan

Permalänk
Medlem

Vad kör du för sorts 3D?
SBS filmer fungerar i VLC då de bilderna läggs ihop av projektorn/TV'n.
"Riktiga" filmer behöver du dock ett bättre program för, PowerDVD kör jag normalt med

Permalänk

Får bäst 3D effekt med TMT 5 som jag tycker är något bättre en PowerDVD 12.
Nvidia 3D vision måste vara installerad så den syns i Nvidias kontrollpanel.

Skall du köra 3D spel på TVn så måste du ha Nvidia 3D TV Play också.

Permalänk
Medlem

Tänkte hoppa in här. Vad är det för typ av 3D som visas med TMT5 och PowerDVD? Går det bra med både Aktiv och passiv 3D-TV? Funkar det med mkv-filer eller ska det vara rena Blu-rays?

Visa signatur

Mac mini 2018 with external GPU over Thundelbolt 3 - Radeon RX580